Sentetik olarak hazırlanmış evsel atıksuyun Phanerochaete chrysosporium ile biyoiyileştirilmesi
Bioremediation of synthetically prepared domestic wastewater with Phanerochaete chrysosporium
- Tez No: 809638
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN CIKCIKOĞLU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ile P. Chrysosporium beyaz çürükçül mantarı kullanılarak sentetik olarak hazırlanmış evsel atıksudaki kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), Toplam Organik Karbon (TOK), Toplam Azot (TN), Toplam Fosfor (TP) gibi önemli bazı çevresel parametreler bazında elde edilen giderim verimleri araştırılmış ve Kentsel Atıksu Arıtım Yönetmeliği' ne göre biyoremediasyon sonuçlarının uygun olup olmadığı belirlenmiştir. Çalışma statik 1/1, 1/5 ve Dinamik 1/1, 1/5 seyreltme oranlarında yürütülmüş olup toplmda 11 gün sürmüştür. Çalışma sonucunda en yüksek giderim verimleri 1/5' lik dinamik ortamda KOİ, TOK, TN ve TP için sırasıyla %84, 81, 73 ve 56 olarak bulunurken, en düşük giderim verimleri ise %48, 33, 31 ve 45 olarak statik 1/1' lik ortamda saptanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre P. Chrysosporium beyaz çürükçül mantarının sentetik evsel atıksu üzerinde 11 gün gibi makul bir sürede etkin bir biyoremediasyon verimi gerçekleştirdiği ve elde edilen nihai değerlerin de Kentsel Atıksu Arıtım Yönetmeliği' nde belirtilen limit değerlere uygun olduğu gözlemlenmiştir. Bu veriler ışığında, P. chrysosporium beyaz çürükçül mantarının, kenstel atıksuların biyolojik arıtım kademelerinde etkin bir mantar türü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal efficiencies obtained on the basis of some important environmental parameters such as chemical oxygen demand (COD), Total Organic Carbon (TOC), Total Nitrogen (TN), Total Phosphorus (TP) in the synthetically prepared domestic wastewater using P. Chrysosporium white rot fungus. investigated and it was determined whether the results of bioremediation were appropriate according to the Urban Wastewater Treatment Regulation. The study was conducted at static 1/1, 1/5 and Dynamic 1/1, 1/5 dilution ratios and lasted 11 days in total. As a result of the study, the highest removal efficiencies were found to be 84, 81, 73 and 56 %, respectively, for COD, TOC, TN and TP in a 1/5 environment at dynamic conditions, while the lowest removal efficiencies were found to be 48, 33, 31 and 45 as static 1/1. It was found in the environment. According to the results of the study, it was observed that P. Chrysosporium white rot fungus performed an effective bioremediation efficiency on synthetic domestic wastewater in a reasonable period of 11 days and the final values obtained were in accordance with the limit values specified in the Urban Wastewater Treatment Regulation. In the light of these data, it was determined that P. chrysosporium white rot fungus is an effective fungus species in the biological treatment stages of urban wastewater.