Developing guidelines for designing a design-decision support system to enhance requirement identification in helicopter industry
Helikopter endüstrisinde gereksinim belirlemek amaçlı bir tasarım karar destek sistemi tasarlanması için kılavuz geliştirilmesi
- Tez No: 809657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ürün tasarım ve geliştirme süreçlerinde gereksinim belirleme süreci, spesifikasyonlar, tasarım kalitesi, maliyet, üretim ve pazarlama gibi birçok faktör açısından ürünün yaşam döngüsünü etkilediği için kritik bir süreçtir. Helikopter endüstrisinde gereksinimlerin belirlenmesi, paydaşların aktif katılımı ve paydaşlar arasında işbirliği gerektiren karar alma süreçleri nedeniyle birçok karmaşıklığa sahiptir. Bu süreç, dijital teknolojilerin, özellikle bilgisayar destekli işbirlikli çalışmalara örnek olabilecek karar destek sistemlerinin katkısıyla desteklenebilir. Bu tez, gereksinimleri belirleme süreçlerini iyileştirmek için kullanılabilecek bir tasarım-karar destek sisteminin tasarım gereksinimlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla helikopter sektöründe faaliyet gösteren bir firma bünyesinde altı gereksinim mühendisi, beş yönetici ve iki dış paydaş temsilcisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler boyunca, ihtiyaç belirleme süreçlerinde yaşanan sorunlar ve bu süreçlerin nasıl iyileştirilebileceği ve desteklenebileceği konusunda görüşler ve içgörüler toplanmıştır. Prototip bir tasarım-karar destek sistemi katılımcılara sunulmuş, kullanımı ve nitelikleri hakkında geri bildirim alınmıştır. Bu tez, helikopter endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirilebilecek tasarım-karar destek sistemlerinin tasarım gereksinimlerini, pratikte karşılaşılan sorunlarla ilişkili olarak belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
Requirements identification is a critical process in product design and development as it affects the product's life cycle in terms of many factors such as specifications, design quality, cost, production, and marketing. Requirements identification in the helicopter industry has many complexities due to the active participation of the stakeholders involved and the decision-making processes that require cooperation among the stakeholders. This process can be supported by the contribution of digital technologies, especially decision support systems as examples of computer-supported cooperative work. This thesis aims to explore the design requirements of a design-decision support system that can be used to improve requirements identification processes. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with six requirements engineers, five managers and two representatives of external stakeholders within a company operating in the helicopter industry. Throughout the interviews, opinions and insights were gathered about the problems faced in requirements identification processes and how these processes can be improved and supported. A prototype design-decision support system was presented to the participants, and feedback was gathered on its use and qualities. This thesis identifies the design requirements of design-decision support systems that can be developed for use in the helicopter industry concerning the issues faced in practice.