Çevrimiçi oyun oynanan bilgisayar ve taşınabilir cihazlardan elde edilebilecek delillerin karşılaştırılmasında yöntem geliştirilmesi
Developing a methodology for comparing evidence obtained from computers and portable devices used for online gaming
  1. Tez No: 809656
  2. Yazar: İSMAİL BARBAROS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Yaşadığımız fiziki gerçekliğin sanal dünyaya kaydığı şu günlerde, insanlar ve çocuklar online oyunlarda her geçen gün daha fazla vakit geçirmektedir. Tabi ki sanal dünyada da bizleri bekleyen pek çok tehlike bulunmaktadır. Bu tehlikelerin yansımaları ve sanal dünyada yaşanan suç olayları fiziki dünyamıza etki etmektedir. Yaşanan olaylar oyun karakterlerinin hırsızlığından, insanların psikolojik sağlığını ve yaşamlarını tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Sanal dünyada ortaya çıkan suç türlerine bakıldığında oyun karakteri hırsızlığı, online kumar oynatma, yasadışı bahis, rol yapma oyunlarında çocuk istismarı, online oyun sohbet kanalı üzerinden hakaret, bu sohbet kanallarının teröristlerce eylem hazırlığı amacıyla iletişimde kullanılması gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Adli soruşturmaya konu olmuş bu tarz bir olayda delillendirme sürecinde bir takım zorluklarla karşılaşılmaktadır. Çevrimiçi oyunlar ya bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar üzerinden oynanmakta ya da bu oyunlar için özel olarak üretilmiş kendine özgü işletim sistemleri olan mini bilgisayarlar olarak adlandırabileceğimiz oyun konsolları aracılığıyla oynanmaktadır. Günümüzde bilgisayar ve oyun konsolları yaygın olmakla birlikte en çok oyun yanımızdan ayırmadığımız mobil cihazlar üzerinden oynanmaktadır. Mobil cihazların adli incelemesi sürecinde karşılaşılan sorunlara bakıldığında çok farklı ve sayıda oyun türünün bulunması, standart bir inceleme yönteminin geliştirilememesi, ayrıca oyunların çoğunun çevrimiçi olmasından ötürü yapılan işlemlerin, sohbet kayıtlarının tutulduğu log kayıtlarına erişim olanağının kısıtlı olmasını sayabiliriz. Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü adli soruşturmaya konu olmuş bir suç olgusunda delillendirme süreci önem arz etmektedir. Bu sebeple tez çalışmamızda çevrimiçi oyun oynanan bilgisayar ve mobil cihazlarda elde edilebilecek elektronik delillerin karşılaştırılması ve farklı adli bilişim yöntemleri ile elde edilebilen deliller arasında farklılık olup olmadığı ele alınacaktır. Canlı sistemler üzerinde delil elde edilmesi için oluşturulacak deneysel ortam standart hale getirilmesi durumunda adli bilişim uzmanlarının doğru, hızlı ve etkin inceleme yapmalarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
These days, when the physical reality we live in shifts into the virtual world, people and children spend more and more time playing online games. Of course, there are many dangers in the virtual world that are waiting for us. The reflections of these dangers and the criminal events of the virtual world are affecting our physical world. The events have reached the extent to threaten the theft of game characters, the psychological health of people and their lives. Based on criminal types emerging in the virtual world, game character theft comes in a variety of ways, including online gambling, illegal betting, child abuse in role-playing games, insults via online game chat channel, using these chat channels in communication to prepare for acts by terrorists. There are some difficulties in the process of evidence in a case like this that has been subject to a criminal investigation. Online games are either played over computers, tablets, smartphones, or played through game consoles, which we can call mini computers, which are their own unique operating systems that are specifically designed for these games. Today, computer and game consoles are common, but the most games are played on mobile devices we don't separate from us. Looking at the problems encountered in the forensic review process of mobile devices, we can count the availability of a very different and number of game types, a standard review method cannot be developed, and the ability to access log records in which most games are online, where chat records are kept. The process of evidence in a criminal case that has been subject to a criminal investigation is important for the reasons mentioned above. Therefore, our thesis will focus on comparing electronic evidence that can be obtained on computers and mobile devices in online gaming, and whether there is a difference between different forensic information methods and the evidence that can be obtained. It is considered that if the experimental environment to be created for evidence on live systems is standardized, forensic it experts will contribute to accurate, fast and effective investigation.