Identifying knowledge gaps in master level bridge team andresource management
Kaptan seviyesinde köprüüstü takım ve kaynak yönetimi bilgieksikliklerinin tanımlanması
  1. Tez No: 809668
  2. Yazar: AHMET FIRAT USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖZSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Köprüüstü takım ve kaynak yönetimi ile ilgili eğtim ve değerlendirmeler bir süredir denizcilik sektörünün gündeminde bulunmuştur. Fakat, bu konular hakkındaki araştırmalar yoğunlukla eğitim ve/veya değerlendirme metodları ile bu metodların etkinlikleri üzerine olmuştur. Yapılan literatür taraması üzerine bugünün denizcileri hakkında yapılan değerlendirme sonuçları, ve bununla beraber bilgi eksiklikleri tespitleri ile ilgili bir araştırma açığı belirlenmiştir. Bu tezde bir değerlendirme metodu sunulmuş, hazırlanmış ve bir simülatör merkezi yardımıyla uygulanmıştır. Öncelikle, köprüüstü takım ve kaynak yönetiminin ana konuları tespit edilmiştir. Sonrasında, uzakyol kaptanlarının bu konularda performanslarını ölçmek üzere simülatör senaryoları hazırlanmıştır. Bunu takiben, senaryolar uzakyol kaptanları tarafından uygulanmış ve bu uygulamalar değerlendirilmiştir. Son olarak ise yapılan değerlendirmelerin sonuçları tek yönlü ANOVA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu yöntemin seçilmesisin sebebi tek bağımsız çok bağımlı değişken sayısında bu analizle değişkenler arası ilişkilerin gözlemlenebilmesidir. Elde edilen sonuçlar katılımcıların bilgi eksikliklerinin tespit edilmesi adına incelenmiştir. Katılımcıların iletişim, çatışmayı önleme ve acil durum idaresi konularında bilgi eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Bu konular daha yakından incelenmiş ve konu hakkında yapılabilecek potansiyel çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bridge team and resource management trainings and evaluations have been a hot topic for the maritime domain for a while. However, studies regarding these topics have largely been about methods of training and/or evaluation, as well as the effectiveness of these methods. A literature review was conducted and a research gap on evaluation results, and as such the knowledge gaps, of today's seafarers was identified. In this dissertation, a method of evaluation is proposed, prepared and carried out utilizing a maritime simulator complex. Firstly, the key topics of bridge team and resource management are identified. Then, simulator scenarios are prepared in order to test the performances of oceangoing masters in these key topics. After this, these scenarios are carried out by participants of oceangoing master rank. Following the simulator applications, a one way analysis of variation is done. This method is chosen due to the nature of the data being one independent variable with multiple dependent variables, and the one way analysis of variation lets us see any relationship between these. The results are then examined in order to determine the knowledge gaps of the participants. It is found that the participants have knowledge gaps in topics of communication, collision prevention and emergency handling. These topics are then more closely examined, and further research is suggested.