GIS-based real estate legislation information system design: The case of İzmir, Foça
CBS tabanlı taşınmaz mevzuatı bilgi sistemi tasarımı: İzmir, Foça örneği
- Tez No: 809671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya nüfusunun 2025 yılında 8.5 milyara, 2050 yılında ise 9.7 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bahsedilen nüfus artışından kaynaklı gelecekte arazinin daha yoğun kullanılacağı öngörülmektedir. Bu sebeple sınırlı ve yenilenemeyen arazinin yönetimi bir zorunluluktur. Söz konusu arazinin yönetiminden bahsederken, bütünleşik parçası durumundaki taşınmazların (ör. Bina, parsel) ve bu taşınmazlara ilişkin mevzuatın (ör. Yasa, yönetmelik) yönetimi de planlanması gereken diğer hususlardandır. Geçmişten günümüze taşınmaz, sahip olduğu ekonomik değerden dolayı vatandaşlar için bir gelir kaynağı olurken, devletler için verginin konusu olmuştur. Dolayısıyla taşınmazın yasal olarak ölçülmesi, tanımlanması ve kayıt altına alınması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç Kadastro 2014 vizyonunda da yerini almıştır. Tam da bu amaca hizmet eden mevcut çalışmada temel motivasyon, taşınmazlara ait il, ilçe, mahalle/köy, ada, parsel bilgilerini kullarak ya da taşınmazların üzerine tıklayarak farklı kriterlerden dolayı (ör. Maliki, konumu, türü, kullanım amacı, iktisap şekli, takyidatı) tabi olduğu yasal düzenlemeleri tek bir uygulama üzerinden sunmaktır. Bu kapsamda pilot bölge olarak seçilen İzmir ilinin Foça ilçesinde CBS tabanlı bir taşınmaz mevzuatı bilgi sistemi tasarlanmıştır. Bunun için taşınmazla ilgili aktif yasalar (genel ve özel) belirlenerek kapsamlı bir ulusal mevzuat envanteri çıkarılmıştır. Çalışmanın devamında taşınmazlar, konumu ve öznitelikleri dikkate alınarak mevzuatlarla ilişkilendirilmiştir. Bahsedilen ilişkilendirme sonucunda mevzuat bilgisi, yönlendirici link ile birlikte öznitelik tablosundaki yerini almıştır. Bu sayede serbest piyasadaki alım-satım süreçlerinin ardından paydaşların mağduriyet yaşamasının önüne geçileceği öngörülmektedir. Yanlış mevzuata göre yürütülen dava, işlem ve faaliyetlerde ortaya çıkabilecek maddi ve manevi kayıplar da (ör. para cezası, kullanım kısıtı, taşınmazın kaybı) büyük ölçüde azaltılacaktır. Tüm bunlara ek olarak, bilgi sisteminde kullanılan verilerin güncellenmesini otomatikleştirmek için bir model kurulmuştur. Sonuç olarak her bir taşınmaz için hizmet çeşitliliğini arttırıp, daha doğru kararlar verilmesini sağlayacak mevzuat bilgisi, sade bir ara yüz ile sorgulanabilir şekilde kullanıcıya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is estimated that the world population will reach 8.5 billion in 2025 and 9.7 billion in 2050. It is foreseen that the land will be used more intensively in the future due to the mentioned population increase. For this reason, the management of limited and non-renewable land is a necessity. While planning the land management, the management of the real estates (e.g. building, parcel) and the legislations (e.g. law, regulation) are other issues that need to be planned. While the real estate is a source of income for the citizens due to its economic value, it has been the subject of tax for the states. Therefore, the need to legally evaluate, define and registry real estates has appeared. This need is also present in the Cadastre 2014 vision. In the current study, the main motivation is to present the legal legislations that real estates are subject to due to different criteria (e.g. Owner, location, type, intended purpose, acquisition form, encumbrance). This presentation can be made both by using the province, county, neighborhood/village, block, parcel information of the real estates and by clicking on the real estates. In this context, a GIS-based real estate legislation information system was designed in the Foça/İzmir, which was selected as the study area. For this purpose, a comprehensive national legislation inventory was prepared by determining active laws (general and private) regarding real estate. In the continuation of the study, the real estates were associated with the legislation, taking into account their location and attributes. As a result of the mentioned association, the legislation information is located in the attribute table together with the guiding link. In this way, it is foreseen that the stakeholders will be prevented from experiencing aggrievements after the purchase and sale processes in the free market. Pecuniary loss and intangible damages (e.g. penalties, usage constraints, loss of immovable) that may arise in lawsuits, transactions and implementations will be minimized. In addition to all these, a model has been established to automate the updating of the data used in the information system. At the end of the study, the diversity of services for each real estate has been increased. As a result, legislative information, which will enable more accurate decisions to be made, is presented to the user in a inquirable form with a simple interface.