Kur'ân-ı Kerim'de geçen Peygamber dualarının kıraat vecihleri ve tefsire yansıyan tarafları
References of the Prophet prayers mentioned in the Quran and the parties reflected in interpretation
  1. Tez No: 809679
  2. Yazar: ELİF SARIŞEN BAKIRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DR. HAYDER KHALEEL ISMAEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dua, Allah ile kulu arasında meydana gelen, manevi bir şekilde gerçekleşen iletişim yollarından biridir. Bu iletişim insanoğlunun varlığından beri süregelen ve son vakte kadar devam edecek olan bir süreçtir. Bu çalışmamızda dua kavramı, duanın önemi ve amacı, Kur'ân-ı Kerim'de geçen peygamberlerin duaları ve kıraat vecihleri değerlendirilecek olup, peygamberlerin dualarının ve yaşantısının evrensel bir örneklik oluşturduğuna dikkat çekilecektir.“Kur'ân-ı Kerim'de Geçen Peygamber Dualarının Kıraat Vecihleri ve Tefsire Yansıyan Tarafları”isimli çalışmamızın genel amacı, Kur'ân'da yer alan peygamber dualarının kıraat vecihleri açıklanırken, tefsire yansıyan yönlerinden de bahsederek, insanlığa rahmet ve örnek olan peygamber dualarındaki öğretilerin ve nasihatlerin güncel hâlini yansıtmaktır. Kur'ân-ı Kerim'de geçen duaların ve duası konu edilen peygamberlerin daha iyi anlaşılması, doğru din anlayışımıza ve yaşantımıza katkı sunması ile birlikte bu duaların evrensellik arz ederek insanlığa öğretici bir kulluk bilinci oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Prayer is one of the ways in which spiritual communication occurs between Allah and the servant. This communication will come together that has been going on since the standards of mankind and will continue until the last time. In this study, the concept of prayer, the importance and purpose of prayer, the prayers and recitation aspects of the prophets in the Qur'an will be evaluated, and attention will be paid to creating a universal example of the prayers and lives of the prophets. The general purpose of our study, titled“The Recitation Vecihs of the Prophet's Prayers in the Qur'an and Their Reflected Sides to the Tafsîr”, is to explain the recitation aspects of the prophet's prayers in the Qur'an, while also mentioning the aspects that are reflected in the tafsir, and to show mercy and gratitude to humanity. It is to reflect the current state of the teachings and advice in the prayers of the prophet, which is an example. It is aimed that the prayers in the Qur'an and the prophets who are the subject of their prayers are better protected, and that they contribute to our understanding of true religion and our lives, and that these prayers are universal and create a hunter-serving consciousness for humanity.