Kırıkkale il merkezindeki ortaokul öğrencilerinin obezite sıklığı ve etkileyen faktörler
Obesity frequency of secondary school students in kirikkale city center and affecting factors
  1. Tez No: 809702
  2. Yazar: MELİKE KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İlköğretim düzeyi öğrencilerinin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmelerinde fiziksel aktivite ve beslenmenin rolü büyüktür. Çocukluk çağı obezitesinin giderek daha sık görüldüğü ve ileriki yaşlarda çeşitli hastalıkların gelişmesi için risk oluşturduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Kırıkkale İl Merkezindeki Ortaokul Öğrencilerinin obezite sıklığını tespit etmek ve obeziteye etki eden faktörleri belirleyerek çocukluk çağı obezitesini azaltmak için önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 10-13 yaş grubu 252 kız ve 249 erkek toplam 501 öğrenci alınmıştır. Vücut yağ oranlarını belirlemek için Tanita kullanılmıştır. Öğrencilere demografik bilgileri, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını içeren anket uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS 22,0 programında analiz edilmiştir. Sonuç olarak cinsiyet, sportif faaliyetlere katılma durumu, evdeki kişi sayısı, sosyo ekonomik düzey, annenin eğitim düzeyi, babanın çalışma durumu, ebeveyn kilosu, beslenme alışkanlıkları, bilgisayar başında geçen süre ile öğrencilerin VKİ ve yağ oranları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Physical activity and nutrition have big role while primary school students are growing healthy. It is known that childhood age obesity is appeared more often and it forms risk to cause species of diseases at the later years. On this study, it is aimed to give suggestions to reduce the obesity of childhood age by determining the factors which affect the obesity and to determine the frequency of obesity on the students of all secondary schools in Kırıkkale. On this study, 252 girls, 249 boys total 501 students at the age of 10-13 are taken. Tanita is used for determining the body fat percentage. A survey which is including physical activity and nutrition habits and demographic information is applied to the students. The datas are analyzed on IBM SPSS 22,0 Programme. In conclusion, it is found that there are meaningful relationship between the doing sport period, regular physical activity and body fat percentage.