Veri bilimi eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of data science education on middle school students' computational thinking and problem-solving skills
- Tez No: 978158
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle birlikte, üretilen veri miktarı giderek artmaktadır. Bu artış, verilerden anlamlı ve işlevsel bilgi üretme ihtiyacını doğurmuş, bu doğrultuda veri bilimi disiplini kritik bir alan haline gelmiştir. Veri bilimi alanındaki bu gelişmeler, eğitim bağlamında da yeni bir yaklaşımın doğmasına neden olmuş ve“veri bilimi eğitimi”kavramı gündeme gelmiştir. Günümüzde bireylerin neredeyse her etkileşimi veri üretimiyle ve üretilen bu verilerden anlam çıkarma ile yakından ilişkili olduğu için, çocukların erken yaşlardan itibaren veriye dayalı düşünmeyi öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, veri bilimi eğitiminin yalnızca yükseköğretim düzeyine değil, K12 düzeyine de entegre edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı, veri bilimi eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme, problem çözme becerileri ve akademik başarıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale il merkezindeki iki farklı ortaokulda 6. sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 268 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılarak, nicel ve nitel veriler bir arada analiz edilmiştir. Nicel boyutta ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış, deney grubuna 6 hafta boyunca GAISE II çerçevesine dayalı veri bilimi eğitimi verilmiştir. Araştırma sonuçları veri bilimi eğitiminin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerinde ve akademik başarılarında anlamlı artış sağladığını göstermektedir. Problem çözme becerileri üzerinde ise olumlu bir artış sağlanmakla birlikte anlamlı bir fark görülmemiştir. Nitel bulgular, öğrencilerin eğitim sürecine dair algılarını derinlemesine bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Öğrenciler veri bilimi eğitiminin problem çözme, karar verme, plan yapma ve veriye dayalı düşünme gibi bilişsel becerilerini geliştirdiğini ifade etmişlerdir. Çalışma sonuçları veri bilimi eğitiminin ortaokul düzeyinde hem bilişsel hem de akademik gelişimi destekleyici rolünü ortaya koymakta, K12 düzeyinde veri bilimi eğitiminin ders programlarına entegre edilmesinin faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The integration of digital technologies into everyday life has led to a steady increase in the volume of generated data. This surge has created a growing need to derive meaningful and functional information from data, making data science a critical discipline. Developments in the field of data science have also given rise to a new approach in the educational context, bringing the concept of“data science education”to the forefront. As nearly every human interaction today is closely linked to data generation and the extraction of meaning from data, it is of great importance for children to learn data-driven thinking from an early age. In this regard, the necessity of integrating data science education not only into higher education but also into the K–12 curriculum has emerged. The purpose of this study is to determine the effect of data science education on middle school students' computational thinking skills, problem-solving abilities, and academic achievement. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with a total of 268 sixth-grade students enrolled in two different middle schools located in the city center of Kırıkkale. An explanatory sequential mixed-methods design was employed, incorporating both quantitative and qualitative data analyses. In the quantitative phase, a pretest–posttest control group experimental design was used. The experimental group received a six-week data science training program based on the GAISE II framework. The results indicate that data science education significantly improved students' computational thinking skills and academic achievement. While a positive increase was also observed in problem-solving skills, the difference was not statistically significant. Qualitative findings provided an in-depth understanding of students' perceptions regarding the learning process. Students reported that data science education enhanced their cognitive skills such as problem-solving, decision-making, planning, and data-driven thinking. The findings demonstrate that data science education supports both cognitive and academic development at the middle school level and suggest that integrating such education into the K–12 curriculum would be beneficial.