Atriyal fibrilasyonlu hastalarda davranış değişikliği modeli kullanılarak gerçekleştirilen yürüme egzersizlerinin semptom şiddeti ve yaşam kalitesine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of walking exercises performed using behavior change model on symptom severity and quality of life in patients with atrial fibrillation: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 809701
  2. Yazar: AYŞE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Atriyal fibrilasyon en sık görülen aritmilerden olup hız ve ritim kontrolü sağlanamadığında kalbin pompa fonksiyonunu bozabilir. Tedavi edilmeyen veya kontrol altına alınmayan atriyal fibrilasyon durumlarında kalp yetmezliği ve inmeye zemin hazırlaması açısından da oldukça tehlikelidir. Bu nedenle araştırma, atriyal fibrilasyonlu hastalarda davranış değişikliği modeli kullanılarak gerçekleştirilen yürüme egzersizlerinin semptom şiddeti ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, prospektif, paralel grup randomize kontrollü tasarım ile bir üniversite hastanesinin kardiyoloji kliniğinde yürütülmüştür. Örnekleme, blok randomizasyonla 39 müdahale, 39 kontrol grubuna olmak üzere toplam 78 hasta dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Hasta Tanılama Formu, Toronto Üniversitesi Atriyal Fibrilasyon Şiddeti Ölçeği ve Kısa Form 36 kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamasında, COM-B davranış değişikliği modeline göre müdahale grubuna araştırmanın başlangıcında fiziksel aktivitenin yararları konusunda bilgilendirme yapılmış, haftada en az 3 gün ortalama 30 dakika pedometre ile yürüyerek adım sayılarını kaydetmeleri istenmiştir. Motivasyonun sağlanması amacıyla müdahale grubu ile araştırmacı tarafından haftalık telefon görüşmeleri yapılmış ve yürüme durumları da takip edilmiştir. Kontrol grubuna ise müdahalesiz gözlem yapılmıştır. Müdahale ve kontrol grubuna başlangıçta, 4. haftada ve 12. haftada ölçekler uygulanmıştır. Yürüme izlem çizelgesi müdahale grubundan 4. haftada ve 12. haftada teslim alınmıştır. Veriler Nisan 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın etik izni ve kayıt numarası alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı veriler için sıklık, yüzde, ortalama, standart sapma; normal dağılım için skewness ve kurtosis değerleri, histogramlar ve Q-Q plot değerleri incelenmiştir. Kategorik değişkenler için ki-kare, gruplar arası karşılaştırmada bağımsız gruplar için t testi, grup içi karşılaştırmada tekrar ölçümlü ANOVA, grup-zaman etkileşimini değerlendirmek için karma ANOVA kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Müdahale grubunda, 1. haftada ortalama 92,35 dk olan yürüme süresi 12. haftanın sonunda 134,08 dk/hafta olarak tespit edilmiştir. Adım sayıları ortalaması 1. haftada 2048,22 iken 12. haftanın sonunda 2998,97'ye yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation is one of the most common arrhythmias, and when rate and rhythm control cannot be achieved, it can impair the pump function of the heart. In untreated or uncontrolled atrial fibrillation, it is also very dangerous in terms of preparing the ground for heart failure and stroke. For this reason, the study was conducted to evaluate the effect of walking exercises performed using a behavioral change model on symptom severity and quality of life in patients with atrial fibrillation. The study was conducted in the cardiology clinic of a university hospital with a prospective, parallel group randomized controlled design. A total of 78 patients were included in the sample, 39 in the intervention group and 39 in the control group, with block randomization. Patient Identification Form, University of Toronto Atrial Fibrillation Severity Scale and Short Form 36 were used as data collection tools. In the application of the study, according to the COM-B behavior change model, the intervention group was informed about the benefits of physical activity at the beginning of the study, and they were asked to record the number of steps by walking with a pedometer for an average of 30 minutes at least 3 days a week. In order to provide motivation, weekly phone calls were made by the intervention group and the researcher, and their walking status was also followed. The control group was observed without intervention. The scales were administered to the intervention and control groups at baseline, at week 4, and at week 12. The gait follow-up chart was received from the intervention group at week 4 and week 12. Data were collected between April 2022 and February 2023. Ethical permission and registration number of the study were obtained. Frequency, percentage, mean, standard deviation for descriptive data in data analysis; For normal distribution, skewness and kurtosis values, histograms and Q-Q plot values were examined. Chi-square was used for categorical variables, t-test was used for independent groups for group comparison, repeated measure ANOVA was used for within-group comparison, and mixed ANOVA was used to evaluate group-time interaction. The significance level was taken as p0.05). In the intervention group, the average walking time was 92.35 minutes in the 1st week, and 134.08 minutes/week at the end of the 12th week. While the average number of steps was 2048.22 in the 1st week, it increased to 2998.97 at the end of the 12th week.