İşgörenlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerinin, işten ayrılma niyeti üzerine etkileri: Afyonkarahisar termal oteller örneği
Employee job satisfaction and organizational commitment the effects of employment levels on intention to leave: The case of Afyonkarahi̇sar thermal hotels
- Tez No: 809717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, termal otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş tatmini ve örgütsel bağlılığın işten ayrılma niyetine olan etkisi incelemektedir. Çalışmada literatürde her ne kadar farklı bulgular olsa da genel kabul görüşte iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyindeki artışın işten ayrılma niyetini azaltılacağı beklenmekte olup, beklenen etkinin değişkenler üzerinde var olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan anket, iş tatmini, örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti ve demografik özelliklerine ait sorulardan oluşmaktadır. Çalışmaya Afyonkarahisar ilinde bulunan termal otel işletmelerinde çalışan toplam 406 işgören katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Çalışmada termal otel çalışanlarının demografik özellikleriyle iş tatmini, örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi için Güvenilirlik analiz, regresyon analizi, T-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. ANOVA ile ilişki analizi yapılmasının ardından Post-Hoc testi olarak Dunnett T3, Tukey ve Scheffe teknikleri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre Afyonkarahisar illerindeki termal otellerde çalışan işgörenlerin iş tatmini, örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti, demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni hali, çocuk sayısı, çalışma süresi, mevcut işte çalışma süresi, aylık gelir durumu ve departmanı) ve arasında kısmen anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of job satisfaction and organizational commitment on turnover intention of employees working in thermal hotel enterprises. In the study, although it is different in the literature, it is expected that an increase in job satisfaction and avoidance level will reduce turnover, and it has been investigated whether the expected effect exists on the variables. The questionnaire used in the study consists of questions about job satisfaction, organizational commitment, intention to leave and demographic characteristics. A total of 406 employees working in thermal hotel enterprises in Afyonkarahisar province participated in the study. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. In the study, Reliability analysis, regression analysis, T-test and ANOVA tests were applied to examine the relationship between the demographic characteristics of thermal hotel employees and their job satisfaction, organizational commitment, and turnover intention. After the correlation analysis with ANOVA, Dunnett T3, Tukey and Scheffe techniques were used as Post-Hoc test. According to the results of the analysis, job satisfaction, organizational commitment, intention to leave, demographic characteristics (gender, age, education level, marital status, number of children, working time, working time at current job, monthly income status and department) of the employees working in thermal hotels in Afyonkarahisar provinces. There was a partially significant difference between and.