Örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Görgül bir araştırma
The relationships between organizational commitment, organizational citizenship behaviour, job satisfaction and intent to leave: An emprical study
- Tez No: 587071
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmayla, bir kamu kurumunda görev yapmakta olan işgörenlerin örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı, iş tatmini ve işten ayrılma düzeylerinin incelenerek demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının, birbirleri arasındaki ilişkilerin, birbirlerine olan etkilerin ve aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikli olarak araştırmaya konu örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davrananışı, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti kavramları açıklanmış, devamında belirtilen kamu kurumunda görev yapmakta olan 764 işgörenin katılımıyla gerçekleştirilen bir anket çalışması istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde oluşturulan hipotezler istatistiksel olarak ele alınmış ve sonuç bölümünde bulgular ışığında oluşturulan yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırma bulgularına göre; örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişkide örgütsel vatandaşlık davranışının pozitif yönde aracılık etkisinin bulunduğu, örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel vatandaşlık davranışının aracılık etkisinin bulunmadığı ve iş tatmini ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinde örgütsel bağlılığın pozitif yönde aracılık etkisinin bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze whether organizational commitment, organizational citizenship behaviour, job satisfaction and intent to leave levels of employees working in public sector differ due to the demographic variables and to identify relationships, effects and mediating roles of the given concepts. With the study, firstly the concepts of organizational commitment, organizational citizenship behaviour, job satisfaction and intent to leave are defined, subsequently the survey formed by the partipication of 764 employees working in a public Corporation is analyzed statistically. Afterwards, by evaluating the findings, the hypotheses are interpreted and it is obtained that; organizational citizenship behaviour has a positively mediating role on the organizational commitment and job satisfaction but has no mediating effect on the organizational commitment and intent to leave relationship. It is also found that, organizational commitment has a positively mediating role on job satisfaction and organizational citizenship behaviour.