Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji ihtiyacını karşılamadaki payının artırılması kapsamında Türkiye rüzgar enerjisinden yararlanma analizi
Analysis of Türkiye's utilization of wind energy in scope of increasing the share of renewable energy sources in meeting energy needs
- Tez No: 809749
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji arzındaki konumunun önümüzdeki süreçler içerisinde artırılması hususunda ülkemizdeki rüzgar enerjisi uygulamalarına ilişkin araştırmalar yer almaktadır. Dünya genelinde artan nüfus ve sanayileşmeye bağlı olarak enerji ihtiyacı günden güne artmaktadır. Mevcut fosil yakıtların sınırlı olması, çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkileri, kaynakların dünya genelinde homojen dağılmaması nedeniyle ekonomide dışa bağımlılığı tetiklemesi gibi sebeplerden ötürü yenilenebilir kaynaklar kullanılarak enerji elde edilmesine yönelik çalışmalar büyük bir hızla ilerlemektedir. Yenilenebilir enerji uygulamaları içerisinde geleceğe yön verecek kaynakların güneş ve rüzgar enerjisi olduğu bilinmektedir. Rüzgar enerjisi yerli, ekonomide dışa bağımlılık gerektirmeyen, doğaya ve insan yaşamına olumsuz etkide bulunacak bir duruma yol açmayan, teknolojik yeniliklere açık uygulamalar olduğundan gelişim kaydeden bir kaynaktır. Türkiye'de rüzgar enerjisine dayalı kurulu güç 2011 yılında 1.729 MW iken 2022 yılı sonu itibari ile 11.396 MW değerine ulaşmış ve %500'ün üzerinde bir gelişim kaydetmiştir. Bu sıçrayış, rüzgar enerjisi uygulamalarının kurulu güç içerisindeki oranını %3,27 seviyelerinden %11 seviyelerine kadar çıkarmıştır. Önümüzdeki yıllarda da rüzgar enerjisi uygulamalarının Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynaması beklenmektedir. Tahmin modellemelerine göre 2035 yılında 189,7 GW öngörülen kurulu güç içerisinde rüzgar enerjisinin 29,7 GW kurulu güce sahip olması ve bu sayede 90,1 TWh elektrik üretimine katkıda bulunması beklenmektedir. Rüzgar enerjisi uygulamalarının ülkemizde son yıllarda ivme kazanmasının bir diğer nedeni de yenilenebilir enerjiye eğilimin artmasınının yanı sıra ciddi bir potansiyeli de bünyesinde bulundurmasıdır. Türkiye'nin toplam rüzgar enerjisi potansiyeli 47.849,44 MW'dır. Türkiye'de kara rüzgar potansiyelinin açık deniz üstü rüzgar potansiyeline nazaran 3,5 kat daha fazla olması, deniz üstü rüzgar santrali kurulumlarının 1,5-2 kat daha maliyetli olması gibi nedenlerden dolayı kara rüzgar potansiyelinin değerlendirilmesi stratejik olarak olumlu sonuçlar verebilir. Rüzgar enerjisine dayalı kurulu gücün artırılmasının yanı sıra kurulum maliyetlerinin düşürülmesi adına türbin ve diğer aksamların yerli üretimi oldukça önemlidir. Bu anlamda mevcutta Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi Projeleri gibi projeleri büyütmek ve Ar-Ge planlamaları doğrultusunda milli projelere yönelmek gerek yedek parça hususunda gerekse tedarik süreçlerinin hızlandırılması noktasında ciddi manada önem arz etmektedir. Türkiye'nin sürdürülebilir bir kalkınma sağlayabilmesi adına, istihdam oluşturma potansiyeli yüksek, ucuz ve güvenli bir enerji çeşidi olan rüzgar enerjisi uygulamaları yatırımlarını artırması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study consist of the research on enhancing the forthcoming supply of the renewable energy sources in Türkiye's future wind energy applications. The need for energy is increasing day by day due to industrialization and the global population growth. Because of the limited availability of fossil fuels, their negative effects on the environment and human health, the irregular distribution of resources through the world and the resulting economic dependence on foreign sources, global research on obtaining energy from renewable resources is accelarating more than ever before. Solar and wind energy are believed to be the sources that will shape the future of renewable energy applications. Wind energy is a native source that does not require foreign economical dependency, it does not have a negative influence on the environment or human beigns and is a resource which can be improved because it is open for technological developments. As of january 2023, the installed wind energy capacity in Türkiye has increased by almost %500, from 1,729 MW in 2011 to 11,101 MW. This rise has boosted the percentage of wind energy installations from %3,27 to %11. Wind energy applications are anticipated to play a significant role in addressing Türkiye's energy demands in the coming years. Our models predict that wind energy is expected to have 29,7 GW of the predicted 189,7 GW of installed power in 2035, contributing to the generation of 90,1 TWh of the produce of electricity. Alongside the growing trend, the significant potential of renewable energy applications is the reason behind the increasing capacity based on renewable sources in Türkiye. The wind energy potential in Türkiye is 47,849.44 MW. Due to the fact that the onshore wind potential in Türkiye is three-and-a half times greater than the offshore wind potential and the building of offshore wind farms is one-and-a-half or two times more expensive, evaluating onshore wind potential can have strategically beneifical outcomes. In addition to increasing the installed power based on wind energy, local manufacturing facilities specializing in wind components are important to reduce installation costs. Because of this reason, it is crucial to extend currect projects, such as National Wind Energy Systems Development and Prototype Turbine Production Projects and to turn to national initiatives in accordance with R&D planning, both in terms of wind components and speeding up the supply processes. A sustainable development for Türkiye can be achieved through enhancing its investment in wind energy apllications, which offers high potential of employment and also supplies energy in an inexpensive and safe way.