Ferulik asitin, aldoz redüktaz enzimi ve insan kolorektal kanser hücre hatları üzerinde etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ferulic acid on human colorectal cancer cell lines and aldose reductase enzyme
- Tez No: 809769
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ferulik asit, doğada birçok farklı bitkide yaygın olarak bulunan bir fenolik bileşiktir. Tahıl kepeği, tam tahıllı gıdalar, pirinç, sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan ferulik asit, geleneksel Çin tıbbında oldukça önemli bir yere sahiptir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ferulik asidin, başta oksidatif stres olmak üzere, inflamasyon, kanser, diyabetle ilişkili hastalıklar, vasküler endotelyal hasar gibi birçok komplikasyonu iyileştirmede potansiyel aktiviteye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Ülkemizde ve dünyada, kansere yakalanma ve kanser kaynaklı mortalite her geçen yıl giderek artmaktadır. Her yıl binlerce insan kansere yakalanmaktadır ve kanser küresel olarak bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolorektal kanser en yaygın kanser türleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kolorektal kanserin tedavisinde cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Fakat geleneksel yöntemlerin hastalar üzerindeki iyileştirici etkilerinin yanı sıra istenmeyen birçok komplikasyona da neden olması doğal kaynaklı terapötiklere olan ilgiyi giderek arttırmıştır. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmada ferulik asidin, insan kolorektal kanser hücre hattı dizisi HT-29 üzerindeki sitotoksik etkisi ve ferulik asidin, poliyol yolunun anahtar enzimi olan aldoz redüktaz enzimi üzerindeki antioksidan aktivitesi incelenmiştir. Gerçekleştirilen hücre kültürü çalışmalarının sonuçlarına göre, ferulik asidin HT-29 hücre hattı üzerinde kayda değer düzeyde bir etkisi saptanamamıştır. Fakat aldoz redüktaz enzimi üzerindeki antioksidan aktivitesini belirlemek için yapılan çalışmada, ferulik asidin aldoz redüktaz enzimini inhibe edici etki gösterdiği sonucuna varılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmanın, ferulik asidin HT-29 hücre hattı üzerindeki etkisinin literatürde bulunan sınırlı kaynağa katkı sağlaması açısından önemli olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Ferulic acid is a phenolic compound commonly found in many different plants in nature. Ferulic acid, which is abundant in rice, cereal bran, whole grain foods, vegetables and fruits, has a very important position in traditional Chinese medicine. Studies conducted so far have proven that ferulic acid has potential activity in improving many complications, especially oxidative stress, inflammation, cancer, diabetes-related diseases, vascular endothelial damage. In our country and in the world, cancer and cancer-related mortality are increasing every year. Thousands of people are diagnosed with cancer every year, therefore, cancer emerges as a global public health problem. Colorectal cancer is one of the most common types of cancer. Traditional methods such as surgery, chemotherapy and radiotherapy are used in the treatment of colorectal cancer. However, the fact that traditional methods cause many undesirable complications in addition to their healing effects on patients has increased the interest in natural-source therapeutics. In this study, the cytotoxic effect of ferulic acid on the human colorectal cancer cell line HT-29 and the antioxidant activity of ferulic acid on the aldose reductase enzyme, which is the key enzyme of the polyol pathway, were investigated. According to the results of the cell culture studies carried out, there is no significant effect of ferulic acid on the HT-29 cell line was determined. However, in the study conducted to determine the antioxidant activity of ferulic acid on the aldose reductase enzyme, it was concluded that ferulic acid had an inhibitory effect on the aldose reductase enzyme. It is considered that the study carried out is important in terms of contributing to the limited resource in the literature on the effect of ferulic acid on the HT-29 cell line.