Konteyner limanlarının performans göstergelerine göre sınıflandırılması ve örgüt iklimi tiplerinin belirlenmesi
Classification of container ports according to performance indicators and determination of organizational climate types
- Tez No: 809767
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYA ÖZBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Deniz taşımacılığı ve ticaretinin en önemli bileşenlerinden olan limanların daha maliyet etkin olarak kullanımına yönelik çalışmalar özellikle yirminci yüzyılda hız kazanmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren konteyner limanları inceleme alanı olarak belirlenmiş, bu kapsamda öncelikle limanların performans kriterlerine göre sınıflandırılabilmesi maksadıyla kullanılabilecek kriterler belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerden uluslararası ve yerli literatürden ulaşılabilenler derlenmiş, müteakiben kümeleme analizi ve bulanık kümeleme analizi ile örneklem olarak belirlenen 18 adet limanın performans kriterlerine göre sınıflandırması yapılmıştır. Farklı iki yöntem ile gerçeklenen sınıflandırmaya istinaden Türkiye konteyner limanları iki grupta sınıflandırılmıştır. Bu kapsamda Sayın Prof.Dr.Gönül Kaya ÖZBAĞ ile birlikte yapılan çalışmadan tez kapsamında istifade edilmiştir Türkiye konteyner limanlarının sınıflandırılması sonrasında, her iki sınıfta bulunan limanların örgüt iklimlerinin tespit edilebilmesi ve birbirleri ile mukayese edilebilmeleri maksadıyla Google forms üzerinden ilgili liman çalışanlarına anket uygulanmıştır. Uygulanan ankete, konteyner ağırlıklı çalışan yedi limandan katılım sağlanmış ve sağlıklı örneklem hacmine ulaşılabilmesi maksadıyla asgari katılımcı sayısının belirlenmesine yönelik yapılan değerlendirmeye istinaden bahse konu limanlardan sadece dört adedinin değerlendirmeye esas alınacak seviyede katılım sağladığı değerlendirilmiştir. Uygulanan ankete istinaden performans kriterine göre yapılan sınıflandırmaya göre faklı iki sınıfta bulunan limanların örgüt iklimleri; özerklik, katılım durumu, iletişim, eğitime verilen önem, departmanlar arası entegrasyon, denetim desteği, çalışan refahı, iş motivasyonu ve ödüllendirme kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma, belirlenen kriterlere istinaden konteyner limanlarının sınıflandırılması ve örgüt iklim tiplerinin yorumlanmasına yönelik hususlar ile ilgili olarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The efforts towards the more cost-effective utilization of ports, which are essential components of maritime transportation and trade, have gained momentum, especially in the twentieth century. Within the scope of this study, container ports operating in Turkey were determined as the research area. In order to classify the ports according to their performance criteria, criteria that could be used for this purpose were identified. The available criteria from international and domestic literature were compiled from the identified criteria, and subsequently, clustering analysis and fuzzy clustering analysis were conducted to classify the 18 selected ports based on their performance criteria. Based on the classification realized using two different methods, Turkish container ports were classified into two groups. This study utilized the findings of the research conducted in collaboration with Prof. Dr. Gönül Kaya ÖZBAĞ, which contributed to the thesis. At the end of the classification process of Turkish container ports, a survey was conducted through Google Forms to determine the organizational climates of the ports in both groups. The survey was administered to the employees of seven container-oriented ports, and based on the evaluation conducted to determine the minimum number of participants, it was concluded that only four of the mentioned ports had a sufficient level of participation for evaluation purposes. Based on the conducted survey, the organizational climates of the ports in different groups were evaluated according to the criteria of autonomy, participation status, communication, importance given to training, interdepartmental integration, audit support, employee well-being, work motivation, and reward. This research contributes to the literature regarding the classification of container ports based on the determined criteria and the interpretation of organizational climate types.