Mogan Gölü'nde trofik durumun zamansal değişimleri
Temporary changes of the trophic status in Lake Mogan
- Tez No: 809770
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLSUN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Ankara'ya yakın olması nedeniyle rekreasyonel açıdan önem taşıyan Mogan Gölü'nün trofik durumunun zamansal değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Su örnekleri Mayıs 2022 ve Şubat 2023 tarihleri arasında mevsimsel olarak iki noktadan alınmıştır. Noktalarda derinlik, Secchi derinliği, su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, toplam çözünmüş katı madde, alkalinite, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, klorofil a ve toplam fosfor derişimi belirlenmiştir. Çalışmada klorofil a, toplam fosfor ve Secchi derinliği değerleri kullanılarak Carlson Trofik Durum İndeksi hesaplanmış, gölün trofik durumu tahmin edilmiştir. Ayrıca önceki yıllarda gölde yapılan çalışmalardan elde edilen veriler kullanılarak Carlson Trofik Durum İndeksi hesaplanmış ve 34 yıllık değişim TSI, OECD, YSKY bazında incelenmiştir. Mogan Gölü'nde TSI (ORT) değeri 52,46 olarak hesaplanmış ve gölün trofik durumunun ötrofik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the temporal changes of the trophic state of Mogan Lake, which is of recreational importance due to its proximity to Ankara. Water samples were taken from two different points seasonally between May 2022 and February 2023. Depth, Secchi depth, water temperature, pH, total dissolved solids, alkalinity, electrical conductivity, dissolved oxygen, oxygen saturation, chlorophyll a, and total phosphorus values were determined in the sampling points. The Carlson Trophic State Index was calculated using the chlorophyll a, total phosphorus, and Secchi depth values, and the trophic status of the lake was estimated. Furthermore, the Carlson Trophic State Index was also calculated using data obtained from previous studies conducted in the lake, and a 34-year change was analyzed based on TSI, OECD, and YSKY. In Lake Mogan, the TSI (AVG) value was calculated as 52,46 and the trophic status of the lake was determined as eutrophic.