Monoterapi ile kan basıncı kontrolü sağlanmış hipertansif olguların efor testi parametrelerinin analizi
Analysis of exercise test parameters of hypertensive patients who have blood pressure control with monotherapy
- Tez No: 809807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YEŞİLÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: İstirahatte kan basıncı kontrolünü sağlamış olan farklı gruptan antihipertansif ilaçların egzersiz testi sırasında arteryel kan basıncı (AKB) artışını kontrol edebilme kapasitelerini ve bu ilaçların efor testi parametrelerine olan etkilerini analiz etmektir. Materyal-metot: Çalışmaya, Dr Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine hipertansiyon nedeni ile başvuran ve 2 aydan uzun süredir tekli ilaç tedavisi altında olanve tedavi altındayken yapılan klinik ölçümlerinde arteryel kan basınçları 140/90 mmHg'den düşük tespit edilen hastalar alındı. Ortalama yaşları 55.6±7.7 yıl(31-78) olan 82 (%59) erkek, 57 kadın (%41) toplam 139 olgu dahil edildi. Olgulara test günü tansiyon ilaçlarını aldıktan 3-5 saat sonra Bruce protokolüne göre treadmill cihazı ile semptomla sınırlı maksimal egzersiz testi yapıldı. Bulgular: Tüm olgularda AKB tek ilaç ile kontrol altındaydı.Bu olgular kullandıkları ilaçlar göz önüne alınarak 4 gruba ayrıldı. Hastaların %40.3'ü ACEİ (n=56), %30.9'u ARB (n=43), %16.6'sı Beta bloker (n=23), % 12.2si Kalsiyum kanal blokeri(n=17) almaktaydı. 4 grubun tepe SKB(184.4±22.4), tepe DKB(87.7±15.6), tepe HR(158.5±15.8), max METs (10.6±1.8),MET başına SKB değişimi (5.6±2.3), hipertansif yanıt oranları ve DP değerlerinde, istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Hipertansif yanıt BB gurubunda %21.7 ile en yüksek, KKB grubunda %5.9 ile en düşük oranda saptandı. 4 grubun egzersiz süreleri arasındaki istatistiksel fark anlamlıydı (p=0.043). Olgular BMI değerlerine göre 3 gruba ayrılarak hemodinamik veriler değerlendirildiğinde grupların tepe DKB'leri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı. MET başına SKB değişimi 50 yaş altındaki olgularda ortalama 4.8±1.9, 50-60 yaş arasındaki olgularda ortalama 5.4±2.0 ve 60 yaş üstündeki olgularda ortalama 6.4±3.0 olarak saptandı (p=0.013). 50 yaş altı ve 60 yaş üstü olgu grupları arasındaki istatistiksel fark daha anlamlıydı (p=0.011). Sonuç: Hipertansif hastaların stres testi sırasında hemodinamik tablosunun tayin edilmesi kan basıncı kontrolünde seçilecek olan ilacın belirlenmesinde ve ilacın yeterliliğini test edip dozun ayarlanmasında önemli katkılar sağlayabilir. Verilerimize göre tekli ilaç tedavisi altındaki hipertansif hastaların büyük bölümünde fiziksel stres altında iken kan basıncı kontrolü sağlanamamaktadır. Ayrıca yaşlı hasta populasyonunda MET başına SKB değişimi daha yüksek olmakta ve efor kapasitesini kısıtlamaktadır.Benzer şekilde BMI >30 olan hasta grubunda Tepe DKB değerleri daha yüksek olmaktatadır. Bu iki grupta tekli tedavi yerine kombine tedaviler düşünülebilir. Tekli ilaç tedavi altında istirahat kan basıncı değerleri tatmin edici olsa bile efor esnasındaki ani tansiyon yükselmeleri ve bu yükselmeler esnasında ortaya çıkabilecek uç organ hasarını önlemek için kombine terapiyi tercih etmek hastanın faydasına olabilir. Bu nedenle hipertansiyon tedavisinde ilaç ve ilaç dozu belirlenirken sadece istirahat kan basıncına göre karar verilmeyip egzersiz sırasındaki kan basıncı da dikkate alınmalıdır. Ancak efor testi esnasındaki hipertansif yanıtın prognostik önemini belirlemek için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To analyze the ability of antihypertensive drugs from different groups, which provide blood pressure control at rest, to control the increase in arterial blood pressure (ABP) during exercise test and the effects of these drugs on exercise test parameters. Material method: Patients who applied to the Cardiology outpatient clinic of Dr Siyami Ersek Training and Research Hospital due to hypertension and who were under single drug treatment for more than 2 months and whose arterial blood pressure was found to be lower than 140/90 mmHg in clinical measurements taken while under treatment were included in the study. A total of 139 cases, 82 (59%) males and 57 females (41%) with an average age of 55.6±7.7 years (31-78) were included. The patients underwent a symptom-limited maximal exercise test with a treadmill device according to the Bruce protocol, 3-5 hours after taking blood pressure medications on the test day. Results: In all cases, ABP was under control with a single medication. These cases were divided into 4 groups, considering the medications they used. 40.3% of the patients were taking ACEI (n=56), 30.9% were taking ARB (n=43), 16.6% were taking Beta-blockers (n=23), and 12.2% were taking Calcium channel blockers (n=17). No statistically significant difference was found between peak SBP (184.4±22.4), peak DBP (87.7±15.6), peak HR (158.5±15.8), max METs (10.6±1.8), SBP change per MET (5.6±2.3), hypertensive response rates and DP values of the 4 groups. The hypertensive response was highest in the BB group at 21.7% and lowest in the CCB group at 5.9%. The statistical difference between the exercise times of the 4 groups was significant (p = 0.043). When the cases were divided into 3 groups according to their BMI values and the hemodynamic data were evaluated, a statistically significant difference was found between the peak DBPs of the groups. The average SBP change per MET was 4.8±1.9 in cases under 50 years of age, 5.4±2.0 in cases between 50-60 years of age, and 6.4±3.0 in cases over 60 years of age (p=0.013). The statistical difference between the case groups under the age of 50 and over the age of 60 was more significant (p = 0.011). Conclusion: Determining the hemodynamic status of hypertensive patients during the stress test can make important contributions to determining the drug to be chosen for blood pressure control, testing the adequacy of the drug, and adjusting the dose. According to our data, blood pressure control cannot be achieved in the majority of hypertensive patients under single drug therapy under physical stress. In addition, the change in SBP per MET is higher in the elderly patient population, limiting exercise capacity. Similarly, peak DBP values are higher in the patient group with BMI >30. In these two groups, combined treatments can be considered instead of single-drug treatment. Even if resting blood pressure values are satisfactory under single drug treatment, it may be to the patient's benefit to choose combined therapy to prevent sudden blood pressure increases during exercise and end-organ damage that may occur during these increases. Therefore, when determining the drug and drug dosage in the treatment of hypertension, decisions should not only be made based on resting blood pressure but also blood pressure during exercise should be taken into account. However, more comprehensive studies are needed to determine the prognostic importance of the hypertensive response during the exercise test.