Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda robotik kodlama öğretiminin etkililiği
Effect of robotic coding teaching in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 809808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARABULUT, DOÇ. DR. CANAN SOLA ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, erken çocukluk döneminde olan OSB'li bireylere doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan robotik kodlama öğretiminin etkililiğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada,“Code-a-pillar”isimli kodlama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, yaşları 5-6 arasında değişen bir kız, iki erkek öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, erken çocukluk döneminde olan OSB'li bireylere doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan robotik kodlama öğretiminin yüksek düzeyde etkili olduğunu göstermektedir. Öğretim oturumları sona erdikten iki ve dört hafta sonra düzenlenen izleme oturumlarında, katılımcıların edindikleri becerileri sürdürdükleri görülmüştür. Düzenlenen genelleme oturumlarında ise, iki katılımcının edindiği kodlama becerilerini“Think&Learn Code-a-pillar”isimli tablet uygulamasına genelleyebildiği belirlenmiştir. Araştırmada yer alan katılımcıların sınıf öğretmenlerinden ve ebeveynlerinden elde edilen sosyal geçerlik bulguları incelendiğinde, erken çocukluk döneminde olan OSB'li bireylere doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan robotik kodlama öğretimine yönelik görüşlerin olumlu olduğu ve katılımcılara birçok açıdan katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research was to determine the effectiveness of teaching individuals with ASD in early childhood robotic coding through explicit instruction. The research utilized a coding tool called“Code-a-pillar.”The study participants comprised one girl and two boys, aged between 5 and 6. The research employed a single-subject design with an multiple probe design across participants model. The findings from the study indicate that teaching individuals with ASD in early childhood robotic coding using explicit instruction is highly effective. During the follow-up sessions conducted two and four weeks after the intervention sessions, it was observed that the participants maintained the acquired skills. In the generalization sessions, it was determined that two participants were able to generalize their coding skills to a tablet application called“Think&Learn Code-a- pillar.”The social validity findings obtained from the participants' classroom teachers and parents demonstrate that opinions regarding the teaching robotic coding through explicit instruction to individuals with ASD in early childhood were positive, indicating that it contributed to the participants in various aspects.