Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda moho modeline göre duyu algı bütünleme tedavisinin incelenmesi
Investigating sensory integration treatment in asd children in moho model
  1. Tez No: 375003
  2. Yazar: BABAK KASHEFIMEHR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikiyatri, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Duyu bütünleme tedavisi otizmli çocuklarda ergoterapistler tarafından çok kullanılan bir tedavi yöntemdir. Çalışmamızda; ergoterapi felsefesi ve MOHO modeline göre duyu bütünlüğü tedavisinin otizimli çocukların yaşam fonksiyonlarına etkisi , ve duyu bütünleme tedavi yönteminin, duyusal ve fonksiyonel olarak etkisini kanıta dayalı olarak incelenmek amaçlanmıştır. Bu araştırmada; Dunn duyu profiline göre duyusal sorun gösteren 31 Otizm Spekturum bozukluğu (OSB) olan çocuk üzerinde, iki müdahale (n=16, yaş ortalaması=5.3750) ve kontrol (n=15 yaş ortalaması=5.53) grubu olarak ön değerlendirme ve son değerlendirme uygulanarak, karşılaştırılmıştır. Duyu modülasyonu değerlendirmesi için Dunn Duyu Profili ve performans analizi için ergoterapi temelli MOHO modeline bağlı SCOPE anketi kullanılmıştır. Tedavi grubuna 3 ay boyunca haftada 2 seans (15 dk aile + 45dk çocuk- toplam 60dk) duyu bütünleme temelli ergoterapi tedavisi ve aile eğitimi müdahalesi, ve her iki grup için ev programı uygulayarak müdahale sonrası sön değerlendirme sonuçları SPSS 17 bilgisayar programı ve ANCOVA analizi ile iki grup arasında kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sensory integration therapy in children with autism is a method commonly used by occupational therapists. Our study; according to the occupational therapy philosophy and MOHO model , intended to investigate the effect of sensory integration therapy in autism spectrum disorder (ASD) children's sensory and functional, by a evidence based method .In this study; 31 ASD children who according to Dunn sensory profile indicate sensory modulations problems divided to intervention (n = 16, mean age = 5.3750) and control group (n = 15, mean age = 5.53) and preliminary assessment and final assessment of the effects of treatment were compared. For evaluation the sensory modulation DUNN Sensory Profile and for analysis of performance, SCOPE survey as a MOHO model based and occupational therapy evaluation tools, was used. Sensory integration based occupational therapy besides family education for intervention groups and home program for each groups were applied for two sessions per week (60 min) during 3 months. The post-intervention results between groups were compared by using SPSS 17 computer program and applying ANCOVA analysis method. In the treatment group better averages were observed in all Dunn Profile areas, i.e. modulation in behavioral level were improved, however there were not any significant difference in“Sensory Reactions”and“Emotional Social Reactions”between two groups.