Finansal gelişmişliğin doğrudan yabancı yatırımlar üzerine etkisi: Panel veri analizi ile gelişmekte olan ülkeler üzerine bir araştırma
The effect of financial development on foreign direct investments: A research on developing countries with panel data analysis
  1. Tez No: 809811
  2. Yazar: SİLSİLA SHAFİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İkinci dünya savaşından sonra, yabancı sermaye yatırımının önemini fark eden gelişmekte olan ülkeler, yabancı sermaye yatırımları ülkelerine çekebilmek için politikalar üretmeye başlamışlardır. Yabancı sermaye yatırımların bir ülkeye çekilmesinde birçok faktör etkili olmaktadır; çünkü yatırımcılar yabancı ülkelere yatırım yaparak kârlarını maksimize etmeyi amaçlar ve bu kârı dış faktörler belirlemektedir. Araştırmanın amacı, gelişmekte olan ülkeler arasından 2001-2021 yılları arasında düzenli verilere sahip olan 15 ülkenin finansal gelişmişliğinin doğrudan yabancı yatırımlar üzerine etkilerini araştırmaktır. Bağımlı değişkenin doğrudan yabancı yatırımlar, bağımsız değişkenin finansal gelişme endeksi olarak belirlendiği bu araştırmada değişkenler arasındaki ilişki panel veri analizi ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, finansal gelişme endeksi değişkeninin doğrudan yabancı yatırımlar değişkeni üzerindeki etkisi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, kontrol değişkenleri arasında ticari açıklık ve yurtiçi yatırım düzeyinin doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde pozitif etkisi tespit edilirken, piyasa büyüme ve enflasyon oranının ise doğrudan yabancı yatırımlarda etkili faktörler olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, developing countries, which realized the importance of foreign capital investment, started to produce policies in order to attract foreign capital investments to their countries. Many factors are effective in attracting foreign investments to a country. Because investors aim to maximize their profits by investing in foreign countries and this profit is determined by external factors. In this context, the aim of the study is to investigate the effects of financial development on foreign direct investments in 15 countries selected from the developing countries, which have regular data between 2001 and 2021. In this research where the dependent variable is determined as foreign direct investments and the independent variable as financial development index, the relationship between the variables is tested with panel data analysis. According to the results of the analysis, the effect of the variable of the financial development index on the variable of foreign direct investments was found to be positive and statistically significant. In addition, among the control variables, while the positive effect of trade openness and domestic investment level on foreign direct investments was determined, it was revealed that the market growth and inflation rate were not effective factors in foreign direct investments.