Matematik öğretmenlerinin matematik dersinde kullanılan kavram karikatürleri hakkındaki bilgi ve düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mathematics teachers' knowledge and thoughts about the concept cartoons used in the mathematics lesson
- Tez No: 809822
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmenlerinin matematik dersinde kullanılan kavram karikatürleri hakkındaki bilgi ve düşüncelerinin değerlendirilmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kesitsel tarama (survey) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 420 matematik öğretmeni ile 100 ilköğretim matematik öğretmen adayı olmak üzere toplam 520 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada kavram karikatürlerinin (KK) genel özellikleri temel alınarak 5' li Likert tipinde 34 maddelik ölçek oluşturulmuş ve geçerlik-güvenirliği sağlanmıştır. Bu ölçek matematik öğretmenleri tarafından cevaplandırılmıştır. Cevapların toplam puanlarından oluşan veri seti ile sırasıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılarak ölçeğe son hali verilmiştir. Sonuç olarak“Matematiksel Yetkinlik”,“Üst Düzey Düşünme Becerileri”,“Kavramsal Anlama”,“Şekil ve Tasarım”,“Alternatif Fikirler”alt faktörlerinden oluşan 5' li Likert tipinde 23 maddelik geçerli-güvenilir bir Kavram Karikatürleri Değerlendirme Ölçeği (KKDÖ) elde edilmiştir. Bu KKDÖ matematik öğretmen ve/ya adaylarının KK hakkındaki bilgi ve düşüncelerinin değerlendirilmesi için kullanılabilir. Bununla birlikte KKDÖ, KK'nin temel özelliklerinin ortaya konulmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a valid and reliable scale to evaluate the knowledge and thoughts of mathematics teachers about concept cartoons used in mathematics lessons. survey method was used in the study. The participants of the study consisted of a total of 596 people, including 420 mathematics teachers and 100 primary school mathematics teacher candidates. In the present study, based on the general characteristics of concept cartoons (CC), 5-point Likert-type 34-item scale was created, and its validity-reliability was ensured. This scale was evaluated by mathematics teachers. With the data set consisting of the total scores of the answers, Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were performed, respectively, and the scale was finalized. As a result, a valid-reliable Concept Cartoons Evaluation Scale (CASS) consisting of 23 items in 5-point Likert type consisting of“Mathematical Competence”,“High Level Skills”,“Conceptual Understanding”,“Shape and Design”,“Advanced Thinking Skills”sub-factors was obtained. This CASS can be used to evaluate the knowledge and thoughts of mathematics teachers and/or candidates about CC. However, CASS can contribute to revealing the basic features of CC.