Exploring middle school mathematics teachers' treatment of rational number examples in their classrooms: A multiple case study
Ortaokul matematik öğretmenlerinin rasyonel sayı örneklerini sınıf ortamında ele alış biçimlerinin incelenmesi: Çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 381652
  2. Yazar: RAMAZAN AVCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin rasyonel sayı örneklerini sınıf ortamında nasıl ele aldıklarını incelemektir. Çalışmanın verileri 2013-2014 eğitim öğretim yılının güz döneminde Aksaray ilindeki farklı devlet okullarında görev yapmakta olan dört matematik öğretmeninden toplanmıştır. Çalışmanın veri kaynaklarını sınıf içi gözlemler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ders kitabı ve ortaokul matematik öğretim programı oluşturmuştur. Toplanan verilerin analizleri öğretmenlerin rasyonel sayı kavramlarını öğretirken matematiksel olarak doğru olan 704 örnek, matematiksel olarak doğru olmayan 14 örnek kullandıklarını göstermiştir. Matematiksel olarak doğru olan örneklerin 361 tanesinin spontane (anlık) örnek olarak kullanıldığı 343 tanesinin ise planlanmış örnek olarak kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca, öğretmenler rasyonel sayı kavramlarının öğretiminde 9 örnek olmayan ve 5 karşıt örnek kullanmıştır. Matematik öğretmenleri rasyonel sayı örneklerini seçerken veya kullanırken altı farklı prensibi/hususu göz önünde bulundurmuşlardır. Bunlar, kolay ya da bilinen örneklerden başlama; yaygın öğrenci güçlüklerine, hatalarına ya da kavram yanılgılarına dikkat çekme; gereksiz iş yükünü en aza indirme; sınavları dikkate alma; yaygın olmayan örnekleri sınıf ortamına dâhil etme ve örneklerin kritik özelliklerine dikkat çekme şeklinde olmuştur. Son olarak bu çalışmada öğretmenlerin matematiksel olarak hatalı örnekler, kullanılan dil ve terminoloji açısından uygun olmayan örnekler ve pedagojik açıdan kaçınılması gereken örnekler şeklinde üç tür uygun olmayan örnek kullandıkları ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuçları matematik öğretmenlerinin matematik dersinde öğrencilerin öğrenmelerini zenginleştirmek için örneklerin farklı kullanımları hakkında bilgilendirilmelerinin ya da eğitim almalarının yerinde olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Eğitim politikalarının etkileri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore middle school mathematics teachers' treatment of rational number examples in their seventh grade classrooms. The data were collected from four middle school mathematics teachers who were teaching in different public schools in Aksaray during the fall semester of 2013-2014 education year. Data were mainly based on classroom observations, post lessons interviews, the student textbook and the middle school mathematics curriculum. The analysis of data revealed that teachers used 704 mathematically correct and 14 mathematically incorrect examples during the teaching of rational number concepts. Among the correct examples, 361 of them were spontaneous and 343 of them were pre-planned. Besides, teachers used 9 non-examples and 5 counter-examples. More importantly, findings showed that teachers employed the following principles or considerations when choosing or using rational number examples: starting with a simple or familiar case; drawing attention to students' difficulty, error or misconception; keeping unnecessary work to minimum; taking account of examinations; including uncommon cases; and drawing attention to relevant features. Finally, this study revealed teachers' three different poor choices of examples as mathematically incorrect examples, examples with improper language or terminology, and examples that are to be avoided in the teaching of rational number concepts. The findings of the study suggested that mathematics teachers could be provided information or training with different uses of examples in the mathematics classroom in order to enhance students' learning experiences. The effects of national policies were also discussed.