Fen bilimleri öğretmenlerinin harmanlanmış öğrenmeye yönelik hazır bulunuşluklarının incelenmesi
An analysis of science teachers' readiness for blended learning
  1. Tez No: 809821
  2. Yazar: TANER BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, fen bilimleri öğretmenlerinin harmanlanmış öğrenme stratejilerine yönelik hazır bulunuşlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, fen bilimleri öğretmenlerinin bu yenilikçi öğrenme stratejilerini kabul etme ve uygulama düzeylerini değerlendirmektir. Araştırma, Van ilinde görev yapan fen bilimleri öğretmenleri ile yapılmıştır. Araştırma temelde iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek için ölçek geliştirme çalışması yapılmıştır. Pilot çalışmada 451 öğretmen çalışmaya katılmıştır. Bilgisayar ortamında istatistik programı (SPSS) ile ölçeğin faktör yapı geçerliği ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına dayanarak, yapılan düzenlemeler sonucunda ölçek, dört faktörden oluşan ve 19 madde içeren bir yapıya dönüştürülmüştür. Analiz sonucunda dört faktör; (1) Çevrimiçi ve yüz yüze öğretim (α: ,97), (2) Teknoloji (α: ,96), (3) Tutum ve İnançlar (α: ,96), (4) Derse Katılım (α: ,96) olarak sıralanmıştır. Ölçek için Cronbach Alpha (α) katsayısı ,93 olarak hesaplanmıştır. İkinci aşamada, fen 505 bilimleri öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Fen Bilimleri öğretmenlerinin harmanlanmış öğrenme hazır bulunuşluk düzeyi; cinsiyet, daha önce eğitim alma durumu, öğrenim düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için Bağımsız Gruplar t Testi; Mesleki kıdem değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için tek yönlü ANOVA testi yapılmıştır. Analizler sonucunda; mesleki kıdem, harmanlanmış eğitime katılma ve öğrenim düzeyi değişkenlerine göre harmanlanmış öğrenmeyi hazırbulunuşluk düzeyleri boyutları bakımında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonucunda, kıdem yılı düşük (nispeten yeni atanan öğretmenler) öğretmenlerin hazır bulunuşluk düzeyleri, harmanlanmış öğrenme ile ilgili eğitim alan öğretmenlerin hazırbulunuş düzeyleri, lisansüstü eğitime sahip olan öğretmenlerin hazır bulunuşluk düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine science teachers' readiness towards blended learning strategies. The main objective of the study is to assess the level of science teachers' acceptance and implementation of these innovative learning strategies. The research was conducted with science teachers working in the province of Van. The research was basically conducted in two stages. In the first stage, a scale development study was conducted in order to determine the readiness levels. In the pilot study, 451 teachers participated in the study. Factor construct validity and reliability analyses of the scale were conducted with the statistical program (SPSS) in computer environment. Based on the results of the analysis, the scale was transformed into a structure consisting of four factors and 19 items, as a result of the corrections made. As a result of the analysis, four factors were listed as (1) Online and face-to-face teaching (α: .97), (2) Technology (α: .96), (3) Attitudes and Beliefs (α: .96), (4) Class Participation (α: .96). Cronbach Alpha (α) coefficient for the scale was calculated as 0.93. In the second stage, it was applied to 505 science teachers. The data obtained were analyzed with SPSS 26.0 software. Independent Groups t-test was used in order to examine whether the blended learning readiness level of science teachers differed depending on gender, previous training, and education level variables, and one-way ANOVA test was used in order to examine whether it differed depending on the Professional seniority variable. As a result of the analyzes, significant differences were found in terms of the dimensions of blended learning readiness levels based on the variables of professional seniority, participation in blended training, and level of education. No significant difference was found based on the gender variable. As a result of the research, it was revealed that the readiness levels of teachers with low seniority (relatively newly appointed teachers), the readiness levels of teachers who received training on blended learning, and the readiness levels of teachers with graduate education were higher.