Emotional factors as determinants of political participation: A qualitative study of youth in Antalya, Turkey
Siyasi katılımı belirleyen duygusal faktörler: Antalya, Türkiye'deki gençler üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 809824
  2. Yazar: AYBERK ERDEM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL CEREM CENKER ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de gençlerin farklı siyasi katılım biçimlerini etkileyen duygusal faktörleri analiz etmektir. Bu çalışmada yer alan gençler, yaşları on sekiz ile otuz beş arasında değişen; bir siyasi partiye üye olan veya olmayan; ve Antalya'nın üç merkez belediyesinde (Konyaaltı, Muratpaşa ve Kepez) ikamet edenlerden oluşmaktadır. Duygusal faktörlerin siyasi katılım biçimleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için çalışmada, özellikle derinlemesine görüşmeler olmak üzere nitel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Siyasal katılım biçimleri ise geleneksel siyasal katılım ve geleneksel olmayan/alternatif siyasal katılım olmak üzere iki kategoride incelenmektedir. Antalya ve üç merkez belediyesi, bağlamsal faktörleri kontrol etmek için uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplamak için derinlemesine ve grup görüşmeleri kullanılmıştır. Araştırmaya on sekizi parti üyesi, on yedisi ise siyasi parti üyesi olmayan toplam otuz beş kişi katılmıştır. Araştırmanın bulguları, parti üyelerinin parti mitinglerine katılma, gençlik örgütlerinde üst düzey roller alma ve sivil toplum faaliyetlerine katılma gibi geleneksel siyasal katılım yöntemlerini tercih etmelerinde olumlu duygusal faktörlerin etkili olduğunu göstermektedir. Öte yandan üye olmayan katılımcıların geleneksel veya geleneksel olmayan siyasi katılım yöntemlerine katılımlarını, olumlu ve olumsuz duygusal faktörlerin hissedilme seviyeleri etkilemektedir. Duygusal faktörler dışında ölçülen diğer faktörler ise şunlardır: akran ilişkilerinin sayısı ve etkililiği, yabancılaşma, problem odaklı motivasyon, sosyo-ekonomik düzey ve yurttaşlık görevi anlayışı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the emotional factors affecting the different forms of political participation of Turkish youth. The Turkish youth included in this study are aged between eighteen and thirty-five, they reside in three central municipalities of Antalya (Konyaaltı, Muratpaşa and Kepez), and they are either a party member or not. Qualitative research methods, especially in-depth interviews, are used in the study to evaluate the impact of emotional factors on the forms of political participation. Political participation forms are examined in two categories as conventional political participation and non-conventional/alternative political participation. Antalya and its three central municipalities were selected by convenient sampling method to control for contextual factors. In-depth and group interviews were used to collect data. Thirty-five people, eighteen of whom are party members and seventeen of whom are not members of political parties, participated in the study. The findings of the study show that positive emotional factors are effective in party members' preference for conventional political participation methods such as attending party rallies, taking roles in youth wings and participating in civil society activities. On the other hand, the non-members' preferences on conventional and unconventional modes are affected by the level of feeling of positive and negative emotional factors. Other factors that are focused apart from emotional factors are the number and effectiveness of peer relationships, alienation, problem-focused motivations, socio-economic status, and perception of civic duty.