Free trade in Euro-Mediterranean agriculture: An economic perspective of Turkey
Avrupa-Akdeniz tarımında serbest ticaret: Türkiye'nin ekonomik perspektifi
  1. Tez No: 809829
  2. Yazar: DENİZ SARICA
  3. Danışmanlar: DR. LIONEL HUBBARD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Serbest ticaretin çarpıklıkların olmadığı bir dünyada küresel verimliliği en üst düzeye çıkarması ekonomik teorinin standart bir sonucudur. Son yirmi yıldır ülkeler, küresel ekonomiye entegrasyon yoluyla ekonomik büyümeyi kolaylaştırmak amacıyla ticaretlerini serbestleştirmek için büyük çaba sarf ettiler. Türkiye, uluslararası ticaretinin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığı ülkelerden biridir. Zamanla ticaret, Akdeniz bölgesindeki ülkeleri giderek daha fazla birbirine bağlıyor ve ticaret politikası tartışmasına, Avrupa Birliği ile Akdeniz Birliği olarak bilinen 'Akdeniz Ortak Ülkeleri' (MPC'ler) arasındaki bölgesel ticaret müzakereleri hâkim oluyor. Tarım ise bu bölgede çok önemli bir sektördür. Üretilen malların aksine, tarım ürünleri, onlara sağlanan yüksek düzeyde koruma nedeniyle, çoğunlukla bölgesel ticaret anlaşmalarına yalnızca kısmen entegre edilmiştir. Türkiye'de tarım, tarımsal ticaret dengesinin önemli ölçüde olumlu olmasıyla, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağlama vaadini taşıyor. Türkiye, bölgede büyük ve önemli bir ülke olup Avrupa Birliği'nin potansiyel tam üyesidir. Bu araştırma, Türkiye'nin Avrupa-Akdeniz ülkelerine yönelik tarımsal ihracat akışını belirleyen faktörleri incelemektedir. Tezde çekim modeli tahmininde en güncel ekonometrik yöntemler kullanılmış ve analizde 30 Avrupa-Akdeniz ülkesi için 1969-2010 dönemini kapsayan panel veriler kullanılmıştır. Geleneksel doğrusal yöntemlerin uygulanmasına ek olarak, belirleyici faktörler ile tarımsal ihracat akışları arasındaki muhtemel uzun vadeli ilişkiyi incelemek için panel birim kök ve eş-bütünleşme testleri yapılmaktadır. Sonuçlar, beklendiği gibi, Türk tarım ihracatının ekonomik büyüklükten olumlu, coğrafi mesafeden ise olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda Türkiye'nin Avrupa-Akdeniz ülkelerine yaptığı tarımsal ihracatın serbest ticaret anlaşmasına üye olmakla pozitif yönde ilişkili olduğunu, ancak bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermektedir. Bulgulardan çıkan temel çıkarım, Türkiye ile Avrupa-Akdeniz ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin tarımsal ihracatını artırdığı fikrini desteklemediğidir. Standart panel veri tahmincisi ile panel eş-bütünleşme tahmincisi arasındaki sonuçlar karşılaştırıldığında aralarında çok az fark olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a standard result of economic theory that free trade maximises global efficiency in a distortion-free world. Over the last two decades countries have made great efforts to liberalise their trade in order to facilitate economic growth through integration in the global economy. Turkey is one of these countries whose international trade plays a significant role in her economic development. Over time, trade increasingly links countries in the Mediterranean region and the trade policy debate is dominated by the regional trade negotiations between the European Union and the 'Mediterranean Partner Countries' (MPCs), known as the Union for the Mediterranean. Agriculture is a crucial sector in this region. Unlike manufactured goods, agricultural products have often been only partially integrated into regional trade agreements, due to the high level of protection afforded to them. Agriculture in Turkey holds the promise of making a major contribution to Turkish economic development, with the agricultural trade balance being significantly positive. Turkey is a large and important country in the region and a potential full member of the European Union. This research explores the determining factors of Turkish agricultural export flows to the Euro-Mediterranean countries. The thesis employs the most recent econometric methods in estimating a gravity model and the analysis uses panel data covering the period 1969-2010 for 30 Euro-Mediterranean countries. In addition to performing traditional linear methods, panel unit root and cointegration tests are conducted to examine the likely long run relationship between determining factors and agricultural export flows. The results demonstrate that, as expected, Turkish agricultural exports are positively influenced by economic size and negatively affected by geographical distance. The results also indicate that Turkish agricultural exports to the Euro-Mediterranean countries are positively associated with being a member of a free trade agreement, although this is statistically insignificant. The main inference of the findings is that they do not support the notion that free trade agreements between Turkey and the EuroMediterranean countries boost the agricultural exports of Turkey. Comparing the results between the standard panel data estimator and panel cointegration estimators show that there is little difference between them.