Avrupa-Akdeniz Ortaklığı ve Gümrük Birliği sürecinde Türkiye'nin AB üyesi olmayan Akdeniz ülkeleri ile dış ticaret ilişkileri
- Tez No: 140377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
oz“Avrupa-Akdeniz Ortaklığı ve Gümrük Birliği Sürecinde Türkiye'nin AB Üyesi Olmayan Akdeniz Ülkeleri ile Dış Ticaret İlişkileri”adlı çalışmada iki farklı sürecin Türkiye'nin Mağrip ve Maşrık ülkeleri ile kısa ve orta vadede dış ticaret ilişkisine etkileri incelenmiştir. Üç bölümde gerçekleştirilen çalışmada; ekonomik entegrasyonların türleri, özellikleri ve sonuçları; Avrupa-Akdeniz Ortaklığı projesinin oluşumu, hedefleri ve karşıt faktörleri; Türkiye'nin AB ile ortaklık ilişkisinin gelişimi, Avrupa-Akdeniz Ortaklığı içerisindeki yeri ve Ortaklık ile Türkiye-AB Gümrük Birliği ilişkisinin çatışan yönlerine yer verilmiştir. Türkiye'nin Ortaklık içerisinde yer alması, bölgede orta vadede oluşabilecek serbest ticaret bölgesinin parçası olmak açısından, önem arz etmektedir. Fakat, iktisadi yapısı itibarıyla Mağrip ve Maşrık ülkelerinden farklı konumda bulunan Türkiye, AB ile gerçekleştirilen Gümrük Birliği'nin düzenlediği şartlardan dolayı, üçüncü ülkeler ile dış ticaret ilişkisinde bir takım engellerle karşılaşmakta ve ticaret sapmalarından dolayı da vergi geliri kaybına uğramaktadır. Serbest ticaret alanı oluşumu sürecinde ticaret arttırıcı etkilerden pay almak için AB üyesi olmayan Akdeniz ülkeleri ile serbest ticaret anlaşmalarının gerçekleştirilmelidir. Anlaşmaların tesis edilmesi için öncelikli hedef, iki süreç içerisinde çatışan faktörlerin giderilmesi olmalıdır. Bunun için de, Gümrük Birliği'nin ilgili maddeleri üzerinde AB ile müzakereler yapılması gerekmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, which is entitled“Turkey's Foreign Trade Relations with EU Non-Member Mediterranean Countries in the Process of Euro-Mediterranean Partnership and Customs Union”, examines the effects of two different processes on Turkey's short and medium term foreign trade relations with Maghrep and Mashrek countries. The study consists of three main parts: (1) the types, characteristics and results of economic integration; (2) formation, aims and counter-factors of the Euro- Mediterranean Partnership Project and (3) the development of partnership relations between Turkey and the EU, Turkey's place in the Euro-Mediterranean Partnership and conflicts between the Partnership and Turkey-EU Customs Union relations. Turkey's presence in the Partnership is important from the point of taking place in a free trade area, which is expected to be formed in the region in the medium term. However, Turkey's economic structure places it to a different position from Maghrep and Mashrek countries; and the terms of Customs Union Agreement signed with the EU result in some obstacles in foreign trade relations with the third countries and tax revenue losses because of trade deviatons. In the formation process of that free trade area, free trade agreements with non-member Mediterranean countries should be signed to benefit from trade increasing effects. Primary goal in signing these agreements should be the removal of conflicting factors between the two processes. To fulfill this aim, it is required to have negotiations with the EU over relevant terms of the Customs Union Agreement. IV