Attention control and the effects of online training in improving connected speech perception by learners of English as a second language
Dikkat kontrolü ve İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen öğrencilerin bağlı konuşma algısını geliştirmede çevrimiçi öğretimin etkileri
- Tez No: 809830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. ERIC HOLT, DOÇ. DR. MILA TASSEVA-KURKTCHIEVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of South Caroline
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
İkinci Dil olarak İngilizce sesbiliminin İngilizceyi öğrenenler için zorluk teşkil eden yönlerinden biri, özellikle ana dili İngilizce olan kişiler tarafından konuşulduğunda, dilin nasıl anlaşılacağını öğrenmektir. Bu zorluk, anadili konuşanların“[sesleri] bir araya getir[erek]”(Clarey & Dixson, 1963) konuşmalarından kaynaklanıyor olabilir, bu da ünsüzlerin ve ünlülerin tek başına söylendiği zamandan farklı şekilde gerçekleşmesiyle sonuçlanır. Bu süreç bağlı konuşma olarak adlandırılır (örneğin,“want to”ifadesi [wɑnə] olarak ve“going to”ifadesi [ɡʌnə] olarak telaffuz edilir). Bu formların öğretilmesi ve öğrenilmesindeki zorluk, algısal belirginlikten yoksun olmaları ve öğrencilerin bu formları konuşulan dilde fark edebilmeleri için ek dikkat kaynakları gerektirmektedir. Bu nedenle, bu formların öğrenilmesinde dikkatin rolünün daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Bazı araştırmalar bilişsel bir yetenek olarak dikkat kontrolü ile ikinci dil sesbilim işlemleme arasında bir ilişki bulurken (Darcy, Mora & Daidone, 2014; Safronova & Mora, 2012a), diğer çalışmalar böyle bir ilişkinin varlığını doğrulamamıştır (Darcy, Park & Yang, 2015). Daha da önemlisi, dikkat kontrolünü, ikinci dil sesbilimsel kazanımlarda, özellikle de hedef dilsel yapı olarak İngilizcenin tek tek ses parçaları dışında sesbilimsel yönünü inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma ikinci dil öğrencilerinin bağlı konuşma algısını iyileştirmede öğretimin etkilerini ve ayrıca dikkat kontrolü ile öğrencilerin bağlantılı konuşma algısındaki gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Bunu yapmak için, bir deneysel (n = 33) veya bir kontrol grubuna (n = 25) atanan İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen öğrencilerden iki seçenekli bir ön ve son test yapmaları istenmiştir. Dört ayrı seviyeden (her seviyeden bir kontrol sınıfı olacak şekilde) toplam sekiz sınıf bu çalışmaya katılmıştır (nilk= 86, nson=58). Bu sınıflardaki uygulama grubuna dâhil olan öğrenciler aldıkları 3 haftalık çevrimiçi moddaki eğitimin öncesinde ve sonrasında ön ve son teste girmişlerdir. Kontrol grubu da aynı ön test ve son teste girmiştir. Deney grubu üç hafta boyunca bağlantılı konuşma fenomeni olarak kelime sınırı palatalizasyonu üzerine çevrimiçi eğitim alırken, kontrol grubuna eğitim verilmemiştir. Kelime sınırı palatalizasyonu [toʊld ju]~[toʊldʒʊ] 'told you' veya [want ju]~[wantʃʊ] 'want you' dönüşümünde meydana gelir. Dikkat kontrolünü ölçmek için tüm öğrencilere Ses/Konuşma Temelli Dikkat Odağını Değiştirme Testi (Darcy, Mora & Daidone, 2014; Darcy & Mora, baskıda; Mora ve Darcy, baskıda) ve Dikkat Ağları Testi (ANT) (Fan, McCandliss, Sommer, Raz & Posner, 2002) verilmiştir. Bulgular, hem kontrol hem de deney grubundaki öğrencilerin son testte puanlarını geliştirdiklerini ortaya koymaktadır ancak deney grubunun puanlarındaki iyileşme kontrol grubunun puanlarından önemli ölçüde daha yüksektir (p =.007). Ayrıca, korelasyon analizleri, son test puanları ile dikkat kontrolü ve Ses/Konuşma Temelli Dikkat Odağını Değiştirme Testi (sırasıyla p =.002 ve p =.008) ve Dikkat Ağı Testinin çatışma etkisi (sırasıyla p =.004 ve p =.032) ile ölçülen kazanç puanları ve dikkat kontrolü arasında anlamlı bir negatif korelasyon olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, iki dikkat kontrol görevi arasında örtüşen sonuçlar da bulunmuş ve değişim maliyeti ile çatışma etkisi ölçümleri arasındaki anlamlı korelasyon (p =.009) ortaya çıkmıştır. Genel olarak sonuçlar, ikinci dil öğrenenlerin kelime sınırı palatalizasyonu algı testindeki performans puanlarını iyileştirmede çevrimiçi eğitimden yararlandıklarını göstermiştir ki bu da bağlantılı konuşma öğretimi ve öğrenimi ile ilgili daha ileri çalışmalar için umut vericidir. Bulgular ayrıca öğrencilerin dikkat kontrolü ile fonolojik öğrenme arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymakta ve dikkat kontrolünün bağlantılı konuşmayı öğrenmede oynadığı önemli rolü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the aspects of L2 English phonology which poses a challenge for L2 learners is learning how to decode the language, especially as spoken by native speakers. This difficulty may be due to the way the native speakers speak by 'draw[ing] [the sounds] together' (Clarey & Dixson, 1963), which results in the realization of consonants and vowels differently than when uttered in isolation. This process is referred to as connected speech (e.g., pronouncing 'want to' as [wɑnə], and 'going to' as [ɡʌnə]). The challenge in teaching and learning these forms is that they lack perceptual saliency, requiring extra attentional resources for learners to be able to recognize these forms in spoken language. Therefore, a better understanding of the role of attention in learning these forms is needed. While some studies find a relationship between attention control as a cognitive ability and L2 phonological processing (Darcy, Mora & Daidone, 2014; Safronova & Mora, 2012a), other studies have failed to confirm the existence of such a relationship (Darcy, Park & Yang, 2015). More importantly, to date, no study has examined attention control as it relates to L2 phonological gains, especially in learning a phonological aspect of L2 English other than individual segments as the target linguistic item. Therefore, the present study aimed to explore the effects of training in improving the connected speech perception of L2 learners as well as the relationship between attention control and learners' improvement in connected speech perception. To do this, English as a Second Language learners, who were assigned to an experimental (n = 33) or a control group (n = 25), took a two-option forced-choice, pre and post-test. The experimental group received online training on word-boundary palatalization as a connected speech phenomenon for three weeks while the control group did not. Word-boundary palatalization occurs in the transformation of [toʊld ju]~[toʊldʒʊ] 'told you' or [want ju]~[wantʃʊ] 'want you'. To measure attention control, all students were given a Speech-Based Attention Switching Task (Darcy, Mora & Daidone, 2014; Darcy & Mora, in press; Mora and Darcy, in press) and an Attention Network Test(ANT) (Fan, McCandliss, Sommer, Raz & Posner, 2002). The findings reveal that learners both in the control and experimental groups improved their scores on the post-test; however, the improvement in the scores of the experimental group was significantly higher than those of the control group (p =.007). Furthermore, correlation analyses showed a significant negative correlation between the post-test scores and attention control, and the gain scores and attention control as measured by the Speech-Based Attention Control Task (p =.002 and p =.008, respectively) and the conflict effect of the Attention Network Test (p =.004 and p =.032, respectively). Additionally, overlapping results between the two attention control tasks were also found as revealed by the significant correlation between the shift-cost and conflict effect measures (p =.009). Overall, the results indicated that L2 learners benefit from online training in improving performance scores on a perception test of word-boundary palatalization, which is promising for further studies of connected speech teaching and learning. The findings also reveal a significant relationship between learners' attention control and phonological learning, which shows the crucial role attention control plays in learning connected speech