Alkol ve madde kullanım deneyimi olan bireylerin kişilik organizasyonlarının psikodinamik açıdan incelenmesi
Psychodynamic analysis of personal organizations of individuals with substance use experience
  1. Tez No: 809835
  2. Yazar: SACİT ALAEDDİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alkol ve madde kullanım deneyimi olan bireylerin kişilik organizasyonlarının belirli bir düzeyde kümelenip kümelenmediğini belirlemek ayrıca alkol ve madde kullanım deneyimi olan ve olmayan bireylerin kişilik organizasyonları arasındaki farka bakmak, alkol ve madde kullanımına psikodinamik bir bakış açısı getirmek ve literatüre katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ilişkisel tarama araştırmaları modeli kullanılmış, basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile sosyodemografik bilgi formu ve Kişilik Organizasyonları Envanteri aracılığıyla 18-65 yaş arasındaki 543 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü Anova ve ki-kare analizi kullanılmış olup, yapılan analizler sonucunda; Araştırmaya dahil olan katılımcıların genel KOREN düzeylerinin 56.70±17.74 ortalama ile düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutları incelendiğinde primitif savunma düzeylerinin 16.92±6.69 ortalama ile düşük düzeyde olduğu, kimlik difüzyonu düzeylerinin 22.30±7.64 ortalama ile düşük düzeyde olduğu ve gerçeklik testi düzeylerinin 17.48±5.27 ortalama ile düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Primitif Savunmalar, Kimlik Difüzyonu, Gerçeklik Testi ve Genel KOREN Düzeylerinin sosyodemografik özelliklere ve madde kullanım sıklığına göre anlamlı farklılaştığı aynı zamanda sosyodemografik özelliklerin madde kullanım sıklığını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the personality organizations of individuals who use substances are clustered at a certain level, to look at the difference between the personality organizations of individuals who use and not to use substances, to bring a psychodynamic perspective to substance use and to contribute to the literature. In this study, the relational survey research model was used. It was conducted with 543 participants between the ages of 18-65, using the simple random sampling method, through the sociodemographic information form and the Personality Organizations Inventory. Independent sample t-test, one-way Anova and chi-square analysis were used in the analysis of the research data. As a result of the analyzes made; It was determined that the general KOREN levels of the participants included in the study were at a low level with an average of 56.70±17.74. When the sub-dimensions of the scale were examined, it was determined that primitive defense levels were low with an average of 16.92±6.69, identity diffusion levels were low with an average of 22.30±7.64, and reality test levels were low with an average of 17.48±5.27.