Borderline kişilik örgütlenmesi ile ilişkisel benlik değişimi arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve kendilik nesnesi ihtiyaçlarının aracı rolü
The mediating role of rejection sensitivity and self-object needs in the relationship between borderline personality organization and relational self-changes
  1. Tez No: 933905
  2. Yazar: BURCU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada borderline kişilik örgütlenmesi ile ilişkisel benlik değişimi arasındaki ilişkide kendilik nesnesi ihtiyaçları ve reddedilme duyarlılığının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş, Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş aralığındaki 285 kadın (%70,9), 117 erkek (29.1) toplam 402 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan 534 kişiden veri toplanılmış, ancak dışlama kriterleri (romantik ilişki deneyimi olmayan 14 kişi, psikiyatrik tanı, alkol, madde kullanımı durumu olan 118 kişi) doğrultusunda 132 kişi analiz dışında bırakılmıştır. Bu araştırmada, Borderline Kişilik Envanteri (BKE), Romantik İlişkilerde İlişkisel Benlik Değişimi Ölçeği (TRİBDÖ), Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ), Kendilik Nesnesi İhtiyaçları Envanteri (KİE) kullanılmıştır. Bu araştırmada tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin yönünü ve kuvvetini belirlemek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Paralel aracı rol analizini gerçekleştirmek için Process Macro 4.2'nin model 4 seçeneği kullanılmıştır. Demografik değişkenler göz önünde bulundurularak, ölçeklerin ortalama puanları arasındaki farkları incelemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of self-object needs and rejection sensitivity in the relationship between borderline personality organization and relational self-change was examined. The sample of the study consisted of 402 women (70.9%) and 117 men (29.1%) aged 18-45, residing in Turkey, who voluntarily agreed to participate. Data were collected from 534 participants, but 132 individuals were excluded from analysis based on exclusion criteria (14 individuals without romantic relationship experience, 118 individuals with psychiatric diagnoses, alcohol dependency, or substance use issues). The research utilized the Borderline Personality Inventory (BPI), the Relational Self-Change Scale in Romantic Relationships (RSCSR), the Rejection Sensitivity Scale (RSS), and the Self-Object Needs Inventory (SONI). All statistical analyses were conducted using IBM SPSS 27 software. Pearson correlation analysis was performed to determine the direction and strength of the relationships between the scales. To conduct parallel mediation analysis, Process Macro 4.2, model 4, was used. Independent samples t-test and ANOVA were applied to examine the differences in the average scores of the scales, considering demographic variables.