Obsesif kompulsif bozukluk hastalarının obsesyon türleri ile psikodinamik kişilik organizasyonu ve travmatik yaşantı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating obsession subtypes of obsessive-compulsive disorder patients with psychodynamic personality organization and traumatic experiences
  1. Tez No: 809848
  2. Yazar: ESMANUR AVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, DSM-5'e göre Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı kişilerin obsesyon türleri ile Psikodinamik Kişilik Örgütlenmeleri ve Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılarının incelenmesi hedeflenmiştir. Obsesyon türlerinin nevrotik, sınırdurum ve psikotik yapılarındaki konumları ve çocukluk dönemi olumsuz deneyimlerin bu türlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya Antalya Terapi Tıp Merkezinde ayaktan tedavi gören 18-65 yaş aralığında, 17 kadın ve 14 erkek toplam 31 OKB hastası katılmıştır. Çalışmanın verilerini toplayabilmek için Sosyodemografik Veri Formu (SVF), Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ), Kişilik Organizasyonları Envanteri (KOREN) ve Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ÇÇOYÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS 26 sürümü kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre obsesyon türleri ile çocukluk çağı olumsuz yaşantıları incelendiğinde; biriktirme obsesyonuna sahip bireylerin çocukluk döneminde olumsuz yaşantı deneyimiyle saptanmıştır. Saldırganlık ve kirlenme obsesyon türleri ile psikodinamik kişilik örgütlenmesi incelendiğinde psikodinamik kişilik örgütlenmesi alt boyutları; primitif savunmalar, kimlik difüzyonu ve gerçeklik testi ile bağlantılıdır. Saldırganlık obsesyonu var olan katılımcılar, sınırdurum kişilik yapısına eğilimlidir. ANAHTAR KELİMELER: Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, obsesif kompulsif bozukluk, obsesyon türleri, psikodinamik kişilik organizasyonu
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine Psychodynamic Personality Organizations and Adverse Childhood Experiences to subtypes of obsession of people who diagnosed with obsessive compulsive disorder (OCD) according to DSM-5. Neurotic, borderline, and psychotic structure levels of obsession types and the relationship of childhood negative experiences on these types were investigated. A total of 31 OCD patients (17 women and 14 men) aged 18-65 years who received outpatient treatment at Antalya Therapy Medical Center, participated in the study. A total of 31 OCD patients (17 women and 14 men) participated between the ages of 18-65 who received outpatient treatment at Antalya Therapy Medical Center in the study. Sociodemographic Data Form (SDF), Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (YBOCS), Inventory of Personality Organizations (IPO), and Adverse Childhood Experiences Scale (ACE) were used to collect the data of the study. According to the results of the analysis, when the types of obsessions and negative childhood experiences are examined; It has been determined by the negative life experience of individuals with hoarding obsessions in childhood. Aggression and contamination are related to primitive defences, identity diffusion and reality testing psychodynamic personality organization is examined. Participants with an aggression obsession tend to have a borderline personality structure. KEYWORDS: Adverse childhood experiences, obsessive-compulsive disorder, subtypes of obsession, psychodynamic personality organization.