Akut miyokard infarktüsünde yaş ve cins ile lokalizasyon, komplikasyon ve mortalite ilişkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 80987
  2. Yazar: MURAT YAPICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Koroner Bakım Ünitemizde 1982 - 1Ş83 - 1984 yıllarında yatan 500 Akut Miyokard İnfarktüslü hasta üzerinde yaptığımız çalışmada î Miyokard İnfarktüsü erkeklerde 25, yaştan, kadınlarda UŞ yaştan itibaren görülmektedir. Erkek / Kadın oranı 3 / 1 dir. Yaş grupları ile lokalizasyonlar arasında anlamlı bir ilişki tesbit edilememiştir. Komplikasyonlardan disritmi % 74,4 t KKY % 40,6, K.şok % 4,6 oranında görülmüştür. Her üçüde yaşla birlikte artış göstermiştir. Kadınlarda erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Koroner bakım ünitesi mortalitesi % 17,4 tür. Mortalite yaşla birlikte artış göstermektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY According to the results of our study in 500 patients admitted to our coronary care unit with acute myocardial infarction, during the years of 1982,1983 and 1984 t Myocardial Infarction is seen after the age of 25 in Males and 35 in females. The ratio of males female is 3il. There is not a correspondance between the age groups and the site of infarcts. Complications are cardiac arrhythmia ( $ 74i4 )» cogestive heart failure ( $ 40,6 ) and cardiogenic shock ( $ -4t6 ). There is an increase in the complications with parallel to age. Complications are in a higher ratio in females. The mortality of coronary care unit is $ 17,4. There is an increase in mortality with parallel to age. The mortality is higher in females.