Akut miyokard infarktüsünde acil serviste saptanan stres hiperglisemisi ile mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between stress hyperglicemia and mortality in emergency service in acute myocardial infarction
- Tez No: 452449
- Danışmanlar: UZMAN AKKAN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Akut Miyokard İnfarktüsünde Acil Serviste Saptanan Stres Hiperglisemisi İle Mortalite Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Akut miyokard infarktüsü sanayileşmiş ülkelerde ölümün ilk sırada gelen nedenlerinden olup erken tanı ve tadavi gerektiren önemli bir kardiyak acildir. Hiperglisemi ve bozulmuş glukoz toleransı AMİ sırasında sıklıkla görülmektedir. Çalışmamızda daha önceden diyabetes mellitus (DM) tanısı almamış AKS'li hastalarda tespit edilen stres (akut) hiperglisemisinin, hastalığın mortalite açısından prognozu üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ağustos 2010-Ağustos 2013 tarihleri arasında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesini Acil Servis Kliniğine başvuran ve başvuru anında sırasında plazma kan şekeri seviyesi 140 mg/dL üzeri olan ancak daha önceden DM tanısı almamış; özgeçmişinde ABY/KBY/SVO ve malignitesi olmayan, tıbbi verilerine eksiksiz ulaşılabilen ve 18 yaş üzeri AMİ kabul edilen hastalar dahil edildi. Bulgu: Çalışmamıza verilerine tam olarak ulaşılabilen toplam 259 hasta dahil edildi. Hastaların % 80,3'ü (n=208) erkek, %19,7'si (n=41) kadın idi. Hastaların median yaş değeri 60 yıl (32-104) idi. Hastaların hastaneye başvuru anındaki EKG bulgularına bakıldığında STMI lı hastaların EKG sinde ise en sık anterior (% 30,9; 80 hasta) ve inferior duvar infarktüsü (% 30,1; 78 hasta) saptandı. Stres hiperglisemisi olan hastaların % 71,6'sında NSTMİ, % 28,4'ünde STMİ olduğu, stres hiperglisemisi olmayan hastaların ise % 59,3'ünde NSTMİ, % 40,7'sinde STMİ olduğu saptandı. Stres hiperglisemisi olan hastaların % 10,1'i, stres hiperglisemisi olmayan hastaların ise % 1,3'ünün eksitus olduğu belirlendi. Sonuç: Acil servise Akut Miyokard İnfarktüsü tanısı konulan hastaların başvuru anındaki plazma kan şekeri seviyesi yüksekliğinin erken dönem hastane içi mortalitesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Purpose: Acute myocardial infarction is one of the leading causes of death in industrialized countries and is an important cardiac source requiring early diagnosis and treatment. Hyperglycaemia and impaired glucose tolerance are common during AMI. We aimed to investigate the effect of stress (acute) hyperglycemia in patients with ACS who had not previously diagnosed with diabetes mellitus (DM) on the prognosis of the disease in terms of mortality. Material and Method: My study was conducted between August 2010 and August 2013 at the Adana Numune Education and Research Hospital Emergency Department and who had a plasma blood glucose level of 140 mg / dL at the time of admission but had not previously received DM. Patients with ABI / CRF / SVO and malignancy on their biopsy were included in the study, whose medical data were fully accessible and accepted as AMI over the age of 18 years. Result: A total of 259 patients were included in the study, which were fully attainable. 80.3% (n = 208) of the patients were male and 19.7% (n = 41) of the patients were female. The median age of the patients was 60 years (32-104). When the ECG findings of the patients were taken into consideration, the most common anterior (30.9%; 80 patients) and inferior wall infarction (30.1%; 78 patients) were detected in the ECG of the STM patients. NSTMİ was found in 71.6% of the patients with stress hyperglycemia, STMİ was found in 28.4%, NSTMİ was found in 59.3% and STMİ was found in 40.7% of patients without stress hyperglycemia. It was determined that 10.1% of patients with stress-induced hyperglycemia and 1.3% of patients without stress-induced hyperglycemia were excluded. Conclusion: Emergency service It has been shown that patients with an acute myocardial infarction diagnosis are associated with early in-hospital mortality of plasma blood glucose level at presentation.