Necil Kâzım Akses'in minyatürler albümünün solo ve iki gitar transkripsiyonunun yapılması ve karşılaşılan problemlerin çözümleri
Making the solo and two guitar transcriptions of Necil Kâzim Akses'in miniatures album and solutions of problems encountered
  1. Tez No: 809871
  2. Yazar: İLKER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN MEHMET KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Cumhuriyetin ilk bestecilerinden Necil Kâzım Akses'in solo piyano için yazdığı 'Minyatürler" albümünün solo ve iki gitarda icra edilebilmesi bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Giriş bölümünde, piyano repertuvarı ve gitar repertuvarından bazı transkripsiyon örnekleri verilmiştir. Ardından Piyano ve gitarın teknik farklarına değinilmiştir. Birinci bölümde Necil Kazım Akses'in hayatı, Minyatür Sanatı ve Minyatür Sanatının Müzikteki örnekleri açıklanmıştır. Bulgular bölümünde farklı çalgılardan yapılmış transkripsiyon örneklerinden yola çıkarak alt problemler incelenmiş ve çözüm önerileri verilmiştir. Daha sonra minyatürlerin solo gitar, iki gitara transkripsiyon yöntemleri araştırılarak gitar transkripsiyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the album“Miniatures”, written for solo piano by Necil Kâzım Akses, one of the first composers of the Republic, can be performed on a solo and on two guitars forms the basis of this research. In the introduction, some transcription examples from the piano and guitar repertoire are given. Then, the technical differences of piano and guitar are mentioned. In the fırst part, the life of Necil Kazım Akses, Miniature Art and examples of Miniature Art in Music are explained. In the findings section, sub-problems were examined and solution suggestions were given based on transcription examples made from different instruments. Later guitar transcriptions was made by researching the transcription methods of miniatures for solo guitar and two guitars.