Olağanüstü kriz ve beden
Extraordinary crisis and body
- Tez No: 809870
- Danışmanlar: DOÇ. OZAN BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sosyal ve toplumsal kriz dönemleri, bu dönemlerin yönetim biçimleri doğrudan sanatı, sanatçıların üretimlerini ve nesne olarak bedenin temsilini etkilemektedir. Bedenin toplumsal yapıyla olan etkileşiminin somutlaşma biçimlerinin bir yönünü de iktidarla olan ilişkisi oluşturmaktadır.“Olağanüstü Kriz ve Beden”başlıklı bu araştırmada, kriz dönemlerinin beden ve sanat üzerindeki etkileri, olağanüstü hâl uygulamaları ve sanat tarihindeki örnekler üzerinden incelenmiştir. Krizlerin insan yaşamına etkisi, beden temsilleri ve sanatsal tutumlar üzerinde belirgin değişimler yaratmıştır. Kriz dönemlerinde gerçekleşen sanat üretimleri, dönemin ruhunu ve sanatçının bakışını yansıtan önemli ögelerdir. Kriz dönemleri insan yaşamında, beden temsilinde ve sanat hareketlerinde önemli değişimlere yol açarken, sanatçıların bu süreçlerde sergiledikleri tutum ve krizleri ele alış biçimleri oldukça önemlidir. Tezin yazım sürecinde, pandemi, ekonomi ve çeşitli iktidar krizlerinin hâkim olduğu günümüzde, yaşanan krizlerin beden ve toplum üzerindeki etkileri geçmişte yaşanan benzer durumlardan referanslar alarak incelenecektir. Yapılacak incelemelerle birlikte olağanüstü krizlerin beden üzerindeki yansımalarını ve etkilerini, medya, iktidar ve beden üçgeninde değerlendirerek, geçmiş ve şimdiki dönemden sanat eserleri incelemeleriyle birlikte sanatçının kriz ortamındaki rolünü aramak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Periods of social and societal crisis and the forms of governance of these periods directly affect art, the production of artists, and the representation of the body as an object. One aspect of the embodiment of the body's interaction with the social structure is its relationship with power. In this research titled“Extraordinary Crisis and the Body,”the effects of crisis periods on the body and art are analyzed through the state of emergency practices and examples from art history. The impact of crises on human life has created significant changes on body representations and artistic attitudes. Artistic productions realized in times of crisis are essential elements that reflect the spirit of the period and the artist's point of view. While crisis periods lead to significant changes in human life, body representation, and art movements, the attitudes of artists in these processes and how they handle crises are critical. In the process of writing this thesis, the effects of crises on the body and society in today's world, which is dominated by pandemics, the economy, and various power crises, will be analyzed with references from similar situations in the past. By evaluating the reflections and effects of extraordinary crises on the body in the triangle of media, power, and body, it is aimed to search for the role of the artist in the crisis environment with the analysis of artworks from the past and present.