Necil Kazım Akses'in keman konçertosunun yapısal analizi ve keman çalış teknikleri açısından incelenmesi
Structural analysis of Necil Kazım Akses violin concerto and analysis in terms of violin playing techniques
  1. Tez No: 684253
  2. Yazar: OLGU KALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSİM DOLGUN ILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Necil Kazım Akses 6 Mayıs 1908 tarihinde doğmuş, Prag ve Viyana'da kompozisyon eğitimi almıştır. Eğitimcilik ve yöneticilik yapmasının yanı sıra birçok öğrenci yetiştirmiş, 60'a yakın eser yazmıştır. Ankara'da 1999 yılında vefat etmiştir. Akses Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun siparişi üzerine yazdığı keman konçertosunu 31 Aralık 1969'da Suna Kan'a ithaf etmiştir. Konçertonun yapısal analizi ile çalışma teknikleri konusu incelenmiş, müzikal analizi ve keman tekniği açısından önemli pasajlara yönelik çalışma yöntemleri ele alınmıştır. Akses'in bu eseri Türk Beşleri arasındaki yazılmış en uzun keman konçertosu olarak kabul edilir ve yaklaşık 44 dakika sürmektedir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Akses'in müzikal yaşam öyküsü, eğitim hayatı, besteciliği, başlıca eserleri ve keman konçertosu hakkında genel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde, konçertonun tüm bölümlerinin orkestrasyon, tematik, kontrpuantal, poliritmik ve tınısal açılardan oldukça yoğun, içiçe geçmiş pekçok müzikal ögeye ve çok büyük bir form yapısına sahip olması nedeniyle eserin yapısal analizi çok fazla ayrıntıya girilmeden, sadce genel hatlarıyla incelenmiş olup, daha çok solist partisinde yer alan teknik zorlukların giderilmesine yönelik çalışma önerilerinin eserin icrasında nasıl etkili olabileceği konusuna odaklanılmıştır. Bu çalışmada genç müzisyenlere çağdaş Türk müziği dağarındaki keman konçertolarından ana hatlarıyla yapısal olarak incelenmiş bir örnek sunmak, solistlik yolunda ilerlemeyi hedefleyen kemancılara konçertoda icra açısından zor olduğu tespit edilen pasajların çalım rahatlığının ve eserin daha verimli çalışılmasının sağlanılmasına yönelik yöntemler öneren, teknik açıdan faydalı olabilecek fikirler üretmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Necil Kazım Akses was born on May 6, 1908 and studied composition in Prague and Vienna. In the course of his work as an educator and orchestra conductor, he trained many aspiring musicians and composed nearly 60 works. He died in Ankara in 1999. Akses, commissioned by the Turkish Radio and Television Corporation, composed his Violin Concerto and dedicated it to Suna Kan on December 31, 1969. The concerto has been structurally analyzed, while suggestions for its musical analysis and technical approaches for the performance of important passages have also been devised. Approximately 44 minutes in duration, this work by Akses is the longest violin concerto written by any of the members of the Turkish Five. This study consists of two main sections. The first contains general information regarding Akses' musical life, education and work as a composer in addition to a brief discussion of his major works and the Violin Concerto. Due to the fairly intense nature in every movement of the violin concerto's orchestration and thematic, contrapuntal, polyrhythmic and timbral organization (in addition to the large number of tangled musical elements and the work's imposing formal structure), the general contours of the composition are analyzed without going into too much detail; while the main focus of the second section has been placed on developing effective practice suggestions designed to eliminate technical difficulties in the performance of the soloist's part. The purpose of this study is both to provide young musicians with a working example of an essential structural examination of a violin concerto from the contemporary Turkish music repertoire as well as to generate ideas for more effective study by developing practice methods which will make difficult passages easier to perform and thereby be of technical use to aspiring violin soloists.