Öğretmen adaylarının akıcı konuşma becerileri üzerine bir inceleme
An investigation into speech fluency skills of teacher candidates
  1. Tez No: 809916
  2. Yazar: İLKNUR KİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarının akıcı konuşma becerilerini miktar, hız, tutukluk, doğruluk ve düşüncelerin düzenlenişi boyutları doğrultusunda incelemektir. Araştırmanın örneklemini Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Bilim Dalında öğrenim görmekte olan 1, 2, 3 ve 4. sınıf düzeylerindeki 153 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma var olan bir durumu ortaya çıkarmak amacıyla betimsel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Konuşma Miktarı Değerlendirme Formu”,“Konuşma Hızı Değerlendirme Formu”,“Konuşma Tutukluğu Değerlendirme Formu”,“Konuşma Doğruluğu Dereceli Puanlama Anahtarı”ve“Düşüncelerin Düzenlenişi Dereceli Puanlama Anahtarı”kullanılmıştır. Araştırmada veriler öğretmen adaylarının kendilerine sunulan konular arasından birini seçerek gerçekleştirdikleri hazırlıksız konuşmaların ses kaydına alınması yoluyla 21.02.2022-11.03.2022 tarihleri arasında elde edilmiştir. Toplanan veriler miktar (hece, kelime, cümle), hız, tutukluk, doğruluk ve düşüncelerin düzenlenişi bakımından analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre tüm sınıf düzeylerindeki öğrenciler dakikada en fazla 251-300 aralığında hece üretmektedir. Kelime miktarına göre birinci sınıf öğrencilerinin en fazla 101-125 aralığında; ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin 76-100 aralığında kelime ürettiği tespit edilmiştir. Cümle miktarına göre tüm sınıf düzeylerindeki öğrencilerin en fazla 7-9 aralığında cümle ürettiği belirlenmiştir. Konuşma hızına ilişkin sonuçlara göre dördüncü sınıf öğrencileri en fazla 81-120 saniye aralığında, diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler ise 41-80 saniye aralığında kalan sürelerde konuşmaktadır. Konuşma tutukluğuna ilişkin sonuçlara göre birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin en fazla 31-40 aralığında, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin 41 ve üstü aralığında konuşma tutukluğu yaşadıkları belirlenmiştir. Konuşma doğruluğuyla ilgili sonuçlara göre tüm sınıf seviyelerindeki öğrenciler orta düzeyde doğru olarak nitelenen konuşma metinleri oluşturmaktadır. Düşüncelerin düzenlenişi boyutuna ilişkin sonuçlara göre ikinci sınıf öğrencilerinin zayıf, diğer sınıf öğrencilerinin ise orta düzeyde planlı metin oluşturdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the speech fluency skills of Turkish-language teacher candidates in terms of quantity, speed, disfluency, accuracy and organization of thoughts. The sample of the research consists of 153 first, second, third and fourth grade students studying at Hatay Mustafa Kemal University, Faculty of Education, Department of Turkish and Social Sciences Education, Division of Turkish Education. The research was carried out with the descriptive survey method in order to discover an existing phenomenon.“Speech Quantity Assessment Form”,“Speech Speed Assessment Form”,“Speech Disfluency Assessment Form”,“Speech Accuracy Rubric”and“Organization of Thoughts Rubric”were used as data collection tools in the study. The data were obtained between the dates 21.02.2022 and 11.03.2022 through audio-recording the impromptu speeches of the students about the topics presented to them. The collected data were analyzed in terms of quantity (syllable, word, sentence), speed, disfluency, accuracy and organization of thoughts. The analyses of speech quantity demonstrated that students at all grade levels produced a maximum of 251-300 syllables per minute. It was also detected that the word production of the first grade students was in the range of 101-125 at most. Besides, the second, third and fourth grade students produced words in the range of 76-100. In relation to the number of sentences, it was found out that students at all grade levels produced sentences in the range of 7-9 at most. With regard to speech speed, the fourth grade students spoke in the range of 81-120 seconds at most whereas students in the other grades spoke in the range of 41-80 seconds. Considering speech disfluency, the results showed that the first and fourth grade students had speech disfluency in the range of 31-40 at most; however, the second and third grade students experienced speech disfluency in the range of 41 and above. Morover, the results related to speech accuracy indicated that students at all grade levels created speech texts that were regarded as moderately accurate. Last but not least, the results regarding the organization of thoughts revealed that the second grade students created poorly planned texts whereas the other graders produced moderately planned texts.