Creativity in second language speech production: Investigating the role of task type and preparation time
Yabanci dil konuşma becerilerinde yaratıcılık: Görev türü ve hazırlık süresinin rolü açısından bir inceleme
  1. Tez No: 895291
  2. Yazar: YUNUS EMRE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı, günümüzde sıklıkla ihmal edilen bir bireysel fark olan yaratıcılığın, İngilizce öğretmeni adaylarının ikinci dil sözlü becerileri üzerindeki etkisini, konuşma kavramsallaştırma süreçlerinde yüksek bilişsel gereksinime ihtiyaç duyan bir konuşma görevi ve düşük bilişsel gereksinime ihtiyaç duyan bir konuşma görevindeki konuşma performanslarını karşılaştırarak araştırmaktır. Ek olarak, bu çalışma, görevlerden önceki hazırlık süresinin katılımcıların yaratıcılıkları ve konuşma performansları ile ilişkili olup olmadığını ve eğer ilişkiliyse, hangi ölçütlerle, ne derecede ilişkili olduğunu incelemektedir. Literatürdeki eksiklikleri tamamlamayı amaçlayan bu çalışma, karmaşık bir kavram olan yaratıcılığı hem bilişsel hem de kişilik boyutlarıyla ele almakta ve tek bir ölçütle gözlemlenemeyeceğinin bilinciyle gerçekleştirilmiştir. Elverişlilik örnekleme yöntemi kullanılarak 72 katılımcıdan oluşan bir örneklem seçilmiştir. Katılımcıların yaratıcılıklarının bilişsel boyutlarını gözlemlemek için Alternatif Kullanım Testi (AUT) ve Uzak Bağlantılar Testi (RAT) kullanılmış, kişilik boyutu için ise Beş Faktör Kişilik Envanteri-2'nin (BFI-2) deneyime açıklık alt boyutu kullanılmıştır. Konuşma verilerini toplamak için, yüksek bilişsel gereksinime ihtiyaç duyan konuşma görevi olarak açık uçlu tartışma görevi (AT) ve düşük bilişsel gereksinime ihtiyaç duyan resim anlatımı (PN) görevi seçilmiştir. Katılımcılara konuşma görevlerine hazırlanırken herhangi bir süre kısıtlaması getirilmemiş, hazırlık süreleri kaydedilerek analiz için saklanmıştır. Verilerin analizi için yoğun şekilde nicel bir yaklaşım benimsenerek, katılımcıların konuşma verileri karmaşıklık, doğruluk, akıcılık (CAF) ve söylem boyutlarına göre sayısal verilere dönüştürülmüştür. Yaratıcılık becerileri bilişsel boyutlarıyla ıraksak düşünme (DT) ve yakınsak düşünme (CT), kişilik boyutuyla ise yeni deneyimlere açıklık olarak yapılan analizlerde yordayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde başlangıçta korelasyon analizi kullanılarak yordayıcı değişkenler ve CAF verileri arasındaki ilişkiler belirlenmiş ve önemli korelasyonlar sonraki analizler için not edilmiştir. Korelasyon analizleri sonucunda aralarında önemli ilişkiler bulunan verilerin varyanslarının ne düzeyde açıklandığını belirlemek için çoklu hiyerarşik regresyon analizleri (MRA) kullanılmıştır. Bulgular, yaratıcı bir kişiliğe sahip olan katılımcıların ikinci dilde daha uzun cümleler kurduklarını, bu cümleleri daha akıcı bir şekilde kurduklarını, daha fazla nadir kelimeler kullandıklarını, cümleleri daha doğru bir şekilde kurduklarını ve konuşma performanslarında aktarılan bilgi miktarının daha fazla olduğunu göstermiştir. Öte yandan, konuşma bütünlüğü anlamında negatif korelasyonlar bulunmuş olup, cümlelerin birbirleriyle olan bağlantılarının yeterince güçlü kurulamadığı gözlemlenmiştir. Türkiye bağlamında öncü bir çalışma olduğu düşünülen bu araştırmaya rağmen, yaratıcılığın ikinci dil üzerindeki etkilerinin ileriki çalışmalarda daha fazla incelenerek farklı bağlamlarda ve araştırmalarda bulgularının genişletilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the impact of creativity, an individual difference often neglected in current research, on the second language (L2) speaking skills of EFL teacher candidates by comparing their speaking performance in a high demand task and a low-demand task during the speech conceptualization processes. Additionally, this study examines whether the preparation time for tasks is related to the participants' creativity and speaking performance, and if so, which measures are associated. Addressing gaps in the literature, this study approaches the complex concept of creativity from both cognitive and personality dimensions, acknowledging that it cannot be observed through a single measure. A sample of 72 participants was selected using convenience sampling. To observe the cognitive dimensions of participants' creativity, the Alternate Uses Test (AUT) and Remote Associates Test (RAT) were employed, while the openness to experience subdimension of the Big Five Inventory-2 (BFI-2) was used for the personality dimension. For generating spoken data, an argumentative task (AT) was chosen as the high-demand task, and a picture narration (PN) task was chosen as the low-demand task. Participants were not given a time limit to prepare for the speaking tasks; their preparation times were recorded for analysis. A heavily quantitative approach was adopted for data analysis, converting participants' speaking data into numerical values based on complexity, accuracy, fluency (CAF), and discourse dimensions. Creativity skills were analyzed as predictor variables in terms of divergent thinking (DT) and convergent thinking (CT) for cognitive dimensions, and openness for the personality dimension. Initially, correlation analysis was used to set out the relationships between predictor variables and CAF measurements, and significant correlations were noted for further analysis. Multiple hierarchical regression analyses (MRA) were employed to identify the extent to which significant correlations explained variance. Findings indicate that participants with a creative personality produced longer sentences in L2, articulated them more fluently, used more unique words, constructed sentences more accurately, and provided a greater amount of information in their speaking performance. However, negative correlations were found in terms of speech cohesion, suggesting that the connections between sentences were not sufficiently strong. Although this research is believed to be pioneering in the Turkish context, further studies are needed to expand the findings across different contexts and research settings to deepen the understanding of creativity's effects on L2 proficiency.