Türkçe dil becerileri bağlamında öğretmen adaylarının çevrim içi sınıflarda yaşadıkları iletişim kaygılarının belirlenmesi
Determining the communication anxiety experienced by pre-service teachers in the context of Turkish language skills
- Tez No: 832983
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Covid-19 salgını sonrasında dünyada ve dolayısıyla Türkiye'de çevrim içi eğitim imkânları daha da yaygınlaşmıştır. Çevrim içi sınıflar yeni araştırma alanlarına da kapı aralamaktadır. Yapılacak araştırmaların zeminini oluşturan temel unsurlardan biri ise ölçme ve değerlendirme süreçlerinin temelini oluşturacak ölçme araçlarının geliştirilmesi, uygulanması ve bu doğrultuda sahadan veri toplanmasıdır. Buradan hareketle çalışmada Türkçe dil becerileri bağlamında öğretmen adaylarının çevrim içi sınıflarda yaşadıkları iletişim kaygılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çevrim içi sınıflarda yaşanan iletişim kaygılarının belirlenmesi için Türkçe dil becerileri olan okuma, yazma, dinleme, konuşma becerilerini temele almak ve iletişim kaygılarını şekillendiren hâlleri bu beceriler bağlamında belirlemek oldukça mühimdir. Ölçek geliştirme sürecinde öncelikle öğretmen adaylarıyla Türkçe dil becerileri bağlamında geliştirilen soruları içeren form ile görüşme çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler açık kodlama ile incelenmiş, yapılan analizler neticesinde üç tema (iletişim, mekân, teknoloji) ve alt kategorilerinden oluşan bir çözümlemeye ulaşılmıştır. Bulguların literatürle mukayesesi neticesinde ulaşılan sonuçların kapsayıcılığı ve derinliği yeterli görülmüştür. Devamında elde edilen bulgulardan hareketle taslak madde formunun hazırlanmasına geçilmiş ve beş uzmandan görüş alınarak Lawshe analizi tamamlanmıştır. Keşfedici faktör analizi yoluyla üç faktörlü bir yapıya ulaşılmıştır: anlatma kaygısı, sosyal kaygı, anlama kaygısı. Cronbach's Alpha değerleri her faktör ve ölçek toplam puanı için yeterlidir. Son olarak yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonucunda model uyum değerleri anlamlı bulunmuştur. Nitel analizlerden farklı olarak nicel analizlerin faktör yapısının farklılaştığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının dil becerileri bakımından iletişim süreçleri ve sosyal hayatlarına yönelik olarak yaşadıkları iletişim süreçlerine dair kaygılarına işaret eden faktörler aynı zamanda sınıf içi iletişim kanallarının açık tutulmasının ehemmiyetine işaret etmektedir. Geliştirilen ölçeğin sahada uygulanmasından hareketle elde edilen veriler öğretmen adaylarının yüksek seviyede olmamakla beraber belirgin bir kaygıya sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Öğrencilerin şahsi karakterlerinden içinde bulundukları çevreye kadar geniş bir değişken havuzunun ilgili kaygılar üstünde etkili olabileceği analizler sonucunda görülmüştür. Dolayısıyla gelecek araştırmalarda yapısal eşitlik modellemesinin kullanıldığı yeni çalışmalarla çevrim içi sınıflarda yaşanılan iletişim kaygısının sosyal değişkenler evrenindeki yerinin belirlenmesi faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
After the Covid-19 epidemic, online education opportunities have become more widespread in the world and therefore in Turkey. Online classes are also opening the door to new research areas. One of the basic elements that form the basis of the research to be done is the development and application of measurement tools that will form the basis of measurement and evaluation processes and data collection from the field in this direction. From this point of view, in the context of Turkish language skills, it was aimed to determine the communication concerns of teacher candidates in online classes. In order to determine the communication anxiety experienced in online classes, it is very important to base the Turkish language skills of reading, writing, listening, and speaking and to determine the situations that shape communication concerns in the context of these skills. In the scale development process, first of all, an interview study was conducted with the teacher candidates with the form containing the questions developed in the context of Turkish language skills. The data obtained were analyzed with open coding, and as a result of the analyzes made, an analysis consisting of three themes (communication, environment, technology) and subcategories was reached. The comprehensiveness and depth of the results reached as a result of the comparison of the findings with the literature were deemed sufficient. Afterward, based on the findings obtained, the preparation of the draft item form was started and the Lawshe analysis was completed by taking the opinions of five experts. A three-factor structure was reached through exploratory factor analysis: narration anxiety, social anxiety, and understanding anxiety. Cronbach's Alpha values are sufficient for each factor and scale total score. Finally, as a result of confirmatory factor analysis, model fit values were found to be significant. It was observed that the factor structure of quantitative analyzes differed from qualitative analyzes. Factors pointing to the pre-service teachers' concerns about their communication processes in terms of their language skills and their social lives, also point to the importance of keeping in-class communication channels open. The data obtained from the application of the developed scale in the field reveal that the pre-service teachers have significant anxiety, although not at a high level. As a result of the analysis, it has been seen that a wide pool of variables, from the personal characters of the students to the environment they are in, can be effective on related concerns. Therefore, it may be useful to determine the place of communication anxiety experienced in online classrooms in the universe of social variables with new studies using structural equation modeling in future research.