Does simulating an older self increase memory positivity? Effects of self enhancement on the valence of the memory
Yaşlı benlik simülasyonu anı olumluluğunu artırır mı? Benlik yüceltmenin anı değerliğine etkisi
  1. Tez No: 809950
  2. Yazar: NİLAY ÖZDEMİR HAKSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Geçmişe ve geleceğe zihinsel zaman yolculuğu sırasıyla otobiyografik bellek ve gelecek simülasyonlarını kapsar. Eğer benlik değişirse, zaman yolculuğu da bundan etkilenir. Örneğin, bireyler yaşlandıkça geçmişi daha değerli görme ve daha olumlu hatırlama eğiliminde olurlar. Buna ek olarak, bireyler hem geçmiş hem de gelecek için farklı simülasyonlar oluşturabilirler. Bu simülasyonlar da belleğin yeniden yapılandırılmasına neden olarak anıların nasıl hatırlandığını etkiler. Bu çalışmada, anıyı daha yaşlı bir birey olarak simüle etmenin, bu anıyla ilgili fenomenolojik deneyime ve duygulanıma olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Katılımcı olarak 98 üniversite öğrencisi (54 erkek, 44 kadın) yer almıştır. Deneyin ilk oturumunda, katılımcılardan kendileri için önemli bir olumsuz olayı hatırlayıp yazmaları istenmiştir. Bu anının fenomenolojik özellikleri ve duygulanımını değerlendirmişlerdir. İkinci oturumda, bir grup kendilerini daha yaşlı olarak simüle etmiş (yaşlı benlik koşulu), diğer grup ise başka bir yaşlı bireyi simüle etmiştir (yaşlı diğer koşulu). Sonrasında aynı anıyı bu simüle edilmiş yaşlı benlikleri ile değerlendirmeleri istenmiştir. Son olarak ise, orijinal anıyı şimdiki benlikleriyle bir kez daha değerlendirmişlerdir. Sonuç olarak, yaşlı benlik koşulundaki anıların pozitifliği yaşlı diğer koşuluna göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, katılımcılar simüle edilen anıya ilişkin olumsuz duygulanımda azalma yaşamıştır. Bu durumun simülasyon sonrasında da devam ettiğinin görülmesi orijinal anıya yönelik olumsuzluk hissinin azaldığını göstermiştir. Bu çalışma, benlik ve bellek arasındaki güçlü ilişkiyi bir kez daha vurgulayarak, benlikten uzaklaşmanın anıların fenomenolojik deneyimine nasıl yansıyabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mental time travel to the past and to the future are respectively referred to as autobiographical memory and future simulation. If the self changes, then the time traveling is affected. For instance, when individuals become older, they tend to see the past as more valuable and remember it more positively. Additionally, individuals can construct different simulations of both the past and the future which cause reconstruction of the memory and affect how it is remembered. In the current study, we aimed to investigate whether simulating an autobiographical memory as an older individual would change its phenomenological experience and the affect related to this memory. There were 98 university students (54 males, 44 females) as participants. In the first session of the experiment, participants retrieved an important negative event and provided ratings for phenomenology and affect. In the second session, one group simulated themselves as older (older-self condition), and the other group simulated another older individual (older-other condition). They evaluated the same memory with these simulated older selves. Lastly, they evaluated the original memory once again as their current selves. The positivity of the memories in the older-self condition was higher than in the older-other condition. Participants experienced decreased negative affect related to the simulated memory, which persisted in the post-simulation, indicating reduced feeling of negativity toward the original memory. The present study once more highlights the strong relationship between self and memory, showing how distancing from the self can be reflected in the phenomenological experience of memories.