Bir dönem, tek düşünce, beş lider: 1971 - 1980 arası Türk siyasal yaşamında milliyetçilik
One era, single notion, five leaders: nationalism in Turkish political life between 1971 and 1980
  1. Tez No: 809949
  2. Yazar: ÖMER SENAN ARSLANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAYİ SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Araştırmada milletin modern zamanlarda kazandığı benzersiz egemen halk anlamı, milliyetçiliğin bir duygu ve milliyetin de bir seçim olduğu özellikle vurgulanmaktadır. Türklerin tarihine bakıldığında, ilk Türk Devleti'nin kurulmasından itibaren bu kavramlara ne kadar önem verdikleri, Göktürk Yazıtlarından başlayarak Osmanlı Devleti'nin gerileme dönemi hariç Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşuna kadar olan süreçte görülmektedir. Çalışmada, 1971 - 1980 dönemi arasında ortaya çıkan ve adeta bir kısır döngü haline gelen krizler için siyasal seçkinlerin ürettikleri çözümlerin ana merkezinde yer alan milliyetçilik söylemi ve bu söylemin bakış açısını yansıtan milliyetçilik yaklaşımları çerçevesinde Milliyetçi Cephe Koalisyon Hükümetleri incelenmiştir. Bu çerçevede araştırma siyasal seçkinlerin geçiş toplumu ile iletişimlerinin genel ve yerel seçimlere yansıması, bu yansımanın karşılığında siyasal seçkinlerin ne tür bir strateji izlediği ve izlenen bu stratejide seçmenin ülke idaresi için verdiği siyasal bütünleşme mesajının aksine siyasal seçkinlerin yanlış tercihlerinin krizlerin ortaya çıkmasına neden olduğu hipotezlerini ileri sürmektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri ile yürütülmüş, literatür taraması sonrası araştırma temasının özneleri olan siyasi partiler ve liderlerinin söylemleri içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma giriş ve sonuç bölümleri dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birincisi milliyetçilik tartışması başlığı altında millet, milliyetçilik tanımları, milliyetçiliğin doğuşuna neden olan gelişmeler, milliyetçilik yaklaşımları, ikincisi tarihsel arka plan başlığı altında Türkler ve milliyetçilik, Osmanlı Devleti'nin son döneminde milliyetçilik ve Türkiye milliyetçiliğinin doğuşu ve Atatürk Milliyetçiliği, üçüncüsü Milliyetçi Cephe Koalisyon Hükümetleri başlığı altında Milliyetçi Cephe Koalisyon Hükümetlerini oluşturan dönemin koşulları, Birinci, İkinci ve Örtülü Milliyetçi Cephe Hükümetleri, dördüncü bölümde ise 1971 - 1980 döneminde iktidarda olan siyasi parti liderlerinin milliyetçilik anlayışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study specifically emphasizes the unique meaning of sovereign people attributed to nation in modern times and the fact that nationalism is an emotional state while nationality is a choice. A review in the history of Turks reveals the importance they have attached to those concepts ever since the first Turkish state was established, beginning from the Göktürk Monuments till the establishment of the Republic of Turkey with the exception of the period of decline of the Ottoman State. This study analyses the discourse of nationalism which emerged between 1971 and 1980 and remained at the core of the solutions devised by the political elite in relation to the crises that turned into a somewhat vicious circle and the Nationalist Front Coalition Governments based on their nationalist philosophy reflecting the viewpoint of this discourse. In that respect, the study discusses the reflection of the communication of the political elite with the transitional society to the general and local elections and the strategy pursued by the political elite in response to this reflection and argues that the eruption of crises was attributable to the incorrect choices made by the political elite under the relevant strategy in disregard of the message of political integration given by the constituents in relation to the administration of the country. The study consists of four chapters apart from the introduction and conclusion. The first chapter is dedicated to the definition of nation and nationalism, developments leading to the birth of nationalism, approaches to nationalism under the discussion about nationalism while the second chapter analyses Turks and nationalism, nationalism and birth of Turkish nationalism in the final stage of the Ottoman State, and Atatürk Nationalism under the title of historical background, third chapter focuses on the conditions of the period giving rise to Nationalist Front Coalition Governments as well as the First, Second and Covert Nationalist Front Governments under the title of Nationalist Front Coalition Governments and fourth chapter deals with the nationalist philosophies of the political party leaders who ruled the country from 1971 till 1981.