2005 yılından günümüze Türkiye'deki e-dergi kapak tasarımlarının incelenmesi ve 'Grafik tasarım dergisi' için e –dergi kapak tasarımı önerisi
From 2005 to the present analyzing e-magazine cover designs in Turkey and e-magazine cover design suggestion for 'Graphic design magazine'
- Tez No: 809958
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP EDA BÜRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan; basılı ve elektronik mecraların birlikte var olduğu günümüzde dergilerin basılı ve elektronik basımlarının arasında görsel kimlik devamlılığını her iki mecrada tutarlı bir biçimde sağlayıp /sağlayamadığı ya da ne ölçüde sağladığını araştırmaktır. Çalışmada basılı ve elektronik yayınların gelişim süreçleri, elektronik yayın türleri ve formatları literatür taraması yapılarak araştırılmıştır. Basılı ve elektronik dergi tasarımında görsel kimliği oluşturan unsurlar incelenmiş, seçilen beş dergi (National Geographic Türkiye, Skylife, Harvard Business Review Türkiye, Log, Wired Magazine) logo, biçim ve kapak, sayfa yapısı, tipografik kararlar ve renk kullanımı açısından analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda elde edilen verilerin ışığında Grafik Tasarım Dergisi için yeni bir tasarım önerisi sunulmuştur. Grafik Tasarım Dergisi için öncelikle akıllı telefonlar için bir tasarım dili oluşturulmuş ve görsel kimliği tutarlı olarak devam ettirecek bir biçimde basılı edisyona aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to investigate whether or to what extent it provides the continuity of visual identity between the printed and electronic editions of the journals in both media in a consistent way today, where they exist together in printed and electronic media. In the study, the development processes of printed and electronic publications, electronic publication types and formats were investigated by literature review. The elements that make up the visual identity in print and electronic magazine design were examined, and five selected magazines (National Geographic Turkey, Skylife, Harvard Business Review Turkey, Log, Wired Magazine) were analyzed in terms of logo, format and cover, page structure, typographic decisions and color usage. In the light of the data obtained as a result of this analysis, a new design proposal was presented for the Graphic Design Magazine. First, a design language for smartphones was created for the Graphic Design Magazine, and then this design was transferred to the printed edition in a way that would maintain the visual identity consistently.