A postcolonial study of The Help ve Doris Lessing'in The Grass is Singing by Doris Lessing
Kathryn Stockett'in The Help ve Doris Lessing'in The Grass is Singing eserleri üzerine post-kolonyal bir çalışma
  1. Tez No: 809957
  2. Yazar: SEBA FADHEL ABAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR HEIDARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birbirinden farklı yüzlere veya farklı zihniyetlere sahip insanlar, çeşitli koşullarda yabancı olarak ele alınabilir. Doris Lessing'in The Grass Is Singing ve Kathryn Stockett'in The Help adlı eserleri incelenerek, mevcut çalışma aracılığıyla bu fikri post-kolonyal bakış açısıyla ortaya koymak mümkündür. The Grass Is Singing eserindeki Lessing, Güney Afrika'daki beyaz sömürge kültürünün ne kadar sığ ve umursamaz olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Beyaz sömürge toplumunun birçok farklı sınıfa sahip olduğu ve Beyaz üstünlüğünü ifade etmeye yol açan ırkçılık ve kadın düşmanlığıyla dolu olduğu gösterilmektedir. Ayrıca sömürgeciliğin psikoz, zihinsel çöküntü, şiddet ve sömürgeci standartlara göre bile zor olan cinsel ilişkiler gibi zihinsel ve fiziksel etkilerini de ortaya koymaktadır. Öte yandan The Help, hikâye boyunca romanın karakterleri tarafından sergilenen melez bir kültürü ele almaktadır. Bu edebi çalışma, ırkçılığın kişiliklerini ve davranışlarını şekillendirmede nasıl temel bir unsur haline geldiğini açıklayarak, siyah hizmetçiler ile Jackson ve Mississippi'de çalıştıkları beyaz aile arasındaki ilişkiyi sunar. Ayrıca bu araştırma, birbirinden farklı iki ırk olan siyah ve beyaz arasındaki melezleşme süreci sonucunda üç ana karakterin kendilerini sözlü olarak nasıl ifade ettiklerini ve dünyayı nasıl gördüklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Her iki romanın da taklitçiliği ve melezliği ve çeşitli kültürlerden insanların sömürgeci kültüre uyum sağlamaya çalışırken nasıl sayısız sorunla karşı karşıya kaldıklarını anlattığı varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
People with dissimilar faces or distinct mentalities might be addressed as strangers in various conditions. The idea would be demonstrated through the current study from the post-colonial perspective by digging into Doris Lessing's The Grass Is Singing and Kathryn Stockett's The Help. Lessing in The Grass Is Singing intends to reveal how shallow and uncaring the white colonial culture in southern Africa was. The white colonial society is shown to have a lot of different classes and to be full of racism and misogyny which leads to expressing the White superiority. It also reveals colonialism's mental and physical effects, such as psychosis, mental breakdown, violence, and sexual relationships that were difficult even by colonial standards. The Help on the other hand explores a hybrid culture that is demonstrated by the characters of the novel throughout the story. This literary work presents the relationship between black maids and the white family that they work in Jackson and Mississippi by disclosing how racism becomes a core aspect in shaping their personality and behavior. Furthermore, this research aims to discover how the three main characters express themselves verbally and see the world as a result of the hybridization process between the black and the white, two distinct races. Both novels are assumed to declare mimicry and hybridity and how people from various cultures suffer from numerous issues while attempting to adapt themselves to the colonizer culture.