Radyoloji çalışanlarının sağlık okur yazarlığı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of health literacy levels of radiology workers
  1. Tez No: 809965
  2. Yazar: ERTAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TARIK ÖZKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Sağlık Yönetimi, Radiology and Nuclear Medicine, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toplumun her kesiminde sağlık okuryazarlığı düzeyinin belirlenmesi, sağlık hizmetlerinin sunumunda önem kazanmaktadır. Sağlık çalışanlarının sağlık okuryazarlık düzeyleri de toplumun tüm kesimlerini etkilemektedir. Bu amaçla sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin sağlık okuryazarlık düzeylerinin artırılması gerekmektedir. Radyoloji bölümünde çalışan sağlık personelinin sağlık okur yazarlığı algılarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada Radyoloji bölümü çalışanlarının sağlık okur yazarlığı düzeylerinin bilgi düzeyleri ve farkındalıkları belirlenip değerlendirilmiştir. Araştırma Bursa ilinde bulunan üniversite hastanesinin radyoloji bölümünde çalışan 135 sağlık personelinin değerlendirilmeye alınmasıyla gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılara, yaş, medeni durum, cinsiyet, eğitim durumu, gelir durumu, meslek grubu ve sosyal güvenlik sorularının yer aldığı sosyo-demografik bilgi formu ve Okyay ve arkadaşları tarafından geliştirilen Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) uygulanmıştır. Bu çalışma, radyoloji personelinin sağlık okuryazarlık düzeylerini belirlemeyi, eksik bir disiplin olarak kabul edilen eksiklikleri gidermeyi, çözüm önerilerini ve gelecekteki araştırmalara bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Determining the level of health literacy in every part of the society gains importance in the provision of health services. Health literacy levels of health workers also affect all segments of society. For this purpose, it is necessary to evaluate the health literacy levels of physicians working in health institutions.135 health workers participated in this study, which was conducted to determine the health literacy perceptions of health personnel working in the radiology department. The level of knowledge and awareness of the health literacy levels of the staff of the radiology department were determined and evaluated. The research was carried out by evaluating the questionnaire filled by 135 health personnel working in the radiology department of the university hospital in Bursa. The collected data were analyzed using the SPSS program. A socio-demographic information form including age, marital status, gender, educational status, income status, occupational group and social security questions and the Turkish Health Literacy Scale-32 (TSOY-32), developed by Okyay et al., were applied to the participants. This study aims to determine the health literacy levels of radiology personnel, to eliminate the deficiencies considered as an incomplete discipline, to offer solutions and to inform future research.