Tı̇p 2 DM tanılı hastalarda dı̇yabet bı̇lgı̇ düzeyı̇nı̇n ı̇laç kulanımına etkı̇sı̇ ve glı̇semı̇k değerlerle ı̇lı̇şkı̇sı
The effect of diabetes knowledge level on drug use and its relationship with glycemic values in patients with TYPE 2 DM
- Tez No: 809971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) pankreas hücrelerinin işlevselliğinin bozularak şeker metabolizmasının bozulduğu, ömür boyu tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır. Hastanın ilaç uyumu ve hastalık hakkında bilgi düzeyi tedavi sonuçlarını etkilemektedir. Çalışmamızda Tip 2 DM hastalarında; hastalıkları hakkında ne kadar bilgiye sahip olduklarını ve bu hastaların ilaç tedavisine ne ölçüde uyum sağladıklarını araştırmayı, kan şekeri regülasyon durumlarını saptamayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışma, 20.10.2022-20.03.2023 tarih aralığında aile hekimliği ve diyabet polikliniklerine başvuran, 18 yaş üzeri en az 192 Tip 2 DM tanılı hastanın verileri incelenerek yürütülen tanımlayıcı-kesitsel tipte bir araştırmadır. Diyabet bilgi düzeyi Michigan Diyabet Bilgi Testi (DKT-2) kullanılarak hastalarda ölçülmesi planlanmıştır. Hastaların ilaç uyumu ise ilaç uyumunu bildirim ölçeği (İUBÖ) kullanılarak ölçülmesi hedeflenilmiştir. Hastaların regülasyonu son 6 aydaki HbA1c değeri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya %48,4 (n=93) erkek ve %51,6 (n=99) kadın olmak üzere toplam 192 hasta dahil edilmiştir. HbA1c regülasyonu açısından hem DKT-2 hem de İUBÖ'den aldıkları puanların ortalaması istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p=0,898 p=0,064). DKT-2 açısından; eğitim durumu, meslek ve gelir durumu açısından anlamlı farklılık saptanmıştır (sırasıyla p=0,002; 0,038;
Özet (Çeviri)
Purpose: Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a chronic disease requiring lifelong treatment, in which the functionality of pancreatic cells is impaired and sugar metabolism is impaired. The patient's drug compliance and level of knowledge about the disease affect the treatment results. In our study, in Type 2 DM patients; We aimed to investigate how much knowledge they have about their diseases, to what extent these patients comply with drug treatment, and to determine their blood sugar regulation status. Materials and Methods: The study is a descriptive cross-sectional study conducted by examining the data of at least 192 patients with Type 2 DM over the age of 18 who applied to family medicine and diabetes polyclinics between 20.10.2022 and 20.03.2023. Diabetes knowledge level was planned to be measured in patients using the Michigan Diabetes Knowledge Test (DKT-2). It was aimed to measure the drug compliance of the patients by using the drug compliance reporting scale (MARS). The regulation of the patients was evaluated by the HbA1c value in the last 6 months. Conclusion: A total of 192 patients, 48.4% (n=93) male and 51.6% (n=99) female, were included in the study. In terms of HbA1c regulation, the mean scores of both DKT-2 and MARS did not show a statistically significant difference (p=0.898 p=0.064). In terms of DKT-2; A significant difference was found in terms of educational status, occupation and income status (p=0.002; 0.038;