Tip 2 Diabetes Mellitus hastalarında ilaca uyumun sağlık okuryazarlığı ile ilişkisi
The relationship between medication compliance and health literacy in Type 2 Diabetes Mellitus patients
  1. Tez No: 845139
  2. Yazar: MELİKE AV ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Diyabet, sürekli tıbbi bakım ve hasta eğitimi gerektiren; akut komplikasyonları önlemek ve uzun vadeli komplikasyon riskini azaltmak için destek verilmesi gereken kronik bir hastalıktır. Diyabet yönetimi yüksek sağlık okuryazarlığı (SOY) becerileri gerektirir. Düşük SOY, bireyin tedaviye uyumunu ve dolayısıyla hastalığın yönetimini negatif yönde etkileyen önemli bir faktördür. Çalışmamızda tip 2 diabetes mellitus (DM) tanılı hastalarda ilaca uyumun SOY ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve ilaca uyumun arttırılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.06-01.08.2023 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 18-65 yaş arası tip 2 DM tanılı 220 hasta dahil edildi. Veriler Katılımcı Bilgi Toplama Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOYÖ) ve Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ-8)'nin yer aldığı anket formu kullanılarak yüz yüze toplandı. Katılımcı Bilgi Toplama Formu'nda; yaş, cinsiyet, medeni durum, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), eğitim düzeyi, HbA1c düzeyi, gelir düzeyi, meslek, ailede diyabet varlığı, diyabet tanı süresi, ek kronik hastalık varlığı, diyabet eğitimi, düzenli ilaç kullanımı, diyabet tedavisi, son 1 yılda diyabet takibi için sağlık kuruluşu başvurusu, düzenli takipli olunan sağlık kuruluşu varlığı, toplam kullanılan ilaç sayısı, sigara ve alkol alışkanlıkları, diyabete bağlı komplikasyon varlığı sorgulandı. Kendi sağlık durumlarını 0-10 puan aralığında değerlendirmeleri istendi. Hastalar SOYÖ ve MTUÖ-8'deki sorularla değerlendirildi. Veriler SPSS Statistics 21.0 programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is a chronic disease that requires continuous medical care and patient education; it necessitates support to prevent acute complications and reduce the risk of long-term complications. The management of diabetes requires high health literacy (HL) skills. Low HL is a significant factor that negatively affects an individual's adherence to treatment and, consequently, the management of the disease. In our study, we aimed to assess the relationship between medication adherence and HL in patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus (DM) and contribute to the development of strategies to improve medication adherence. Materials and Methods: The study included 220 type 2 DM patients between ages 18-65 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinics of Haydarpasa Numune Training and Research Hospital between June 1 and August 1, 2023. Data were collected with face-to-face interviews using a questionnaire form that included the Participant Information Collection Form, Health Literacy Scale (HLS), and Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8). The Participant Information Collection Form included questions about age, gender, marital status, height, weight, body mass index (BMI), education level, HbA1c level, income level, occupation, presence of diabetes in the family, duration of diabetes diagnosis, presence of additional chronic diseases, diabetes education, regular medication use, diabetes treatment, healthcare facility visits for diabetes follow-up in the last year, presence of a regularly visited healthcare facility, total number of medications used, smoking and alcohol habits, and the presence of complications related to diabetes. Participants were asked to evaluate their own health status on a scale of 0-10. Patients were assessed with the HLS and MMAS-8. The data were analyzed using the SPSS Statistics 21.0 program. Statistically, p < 0.05 was considered significant. Results: In our study, it was observed that patients had a moderate average total score on the Health Literacy Scale (HLS) (35.42±10.05), and according to the Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) scores, 60.2% of individuals exhibited low adherence to treatment. Based on educational levels, individuals with a university degree had higher HLS and MMAS-8 scores compared to those with primary, middle school, and high school education. Similarly, individuals with a normal BMI had higher scores than those with pre-obesity and obesity. Furthermore, those with income exceeding expenses had higher scores compared to those with equal or lower income than expenses. Individuals working as civil servants had higher HLS and MMAS-8 scores compared to housewives, workers, retirees, freelancers, and others. Statistically significant differences were detected in HL levels and adherence to treatment concerning educational levels, BMI categories, income-expenditure status, and occupation (p: