Yaşayan Aşıklık geleneğinin müzik eğitimine etki ve katkıları (Sivas ili örneği)
The effects and contribution of the livining tradition of Anatolia minsrel to musicel educvation (For Sivas region)
- Tez No: 422984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYE KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan oğlu yaşadığı süre içerisinde gezdiği,göç ettiği,yaşadığı yerlerde kültür alışverişinde bulunmuşlardır.Geniş yelpazeli kaynağını oluşturmuş ve yüzyıllara aktarılmasını sağlamışlardır.Bu süreci sözlü olarak günümüze kadar taşıyan şüphesiz Aşıklar –Ozanlar olmuştur.Halk edebiyatının oluşmasında kültürel değerlerimizin yaşanmasındaki yüce değerlerimizdir Aşıklarımız. Bilindiği üzere Sivas ili bu kültüre büyük kaynaklar beslemiş,nice ozanlar yetiştirmiş,bu coğrafyada kültürümüz adına sayısız kaynaklara erişilmiştir.Aşıklık geleneğinin bu yörede süreklilik arzetmesi kaynaklara ulaşmamızda büyük önem taşımaktadır.Sözlü edebiyatın büyük bir bölümünün oluşmasındaki kaynaklar ozanlarımızdır.Devam etmekte fakat eski gücünü yitirmiş olan bu gelenek bu bölğede halen varlığını sürdürmektedir.Bir çok kişiyi bu alanda cezbeden,kişileri bu alana meyillendiren,usta çırak aracılığıyla geliştirilen bu gelenek son dönemlerde bir çok kişiyi mesleki müzik alanlarına kadar ulaşmalarını sağlamıştır.Günümüzden 20 yıl öncesinde aşıklardan ders alarak bu kültüre aşık olmuş bir çok kişi üniversitelerde bu alanlarda akademik kariyer edinmiş,müzik öğretmenliği bölümünü okumuş,kültür bakanlıklarının kadrolarında ses ve saz sanatçıları olmuşlardır. Ör:Zekeriya Kaptan(C.Ü.Akademisyen) ,Kürşat Taydaş (C.Ü.Akademisyen),Mehmet Ali Ünalmışer(Kültür Bakanlığı Saz Sanatçısı),Uğur Kaya( Kültür Bakanlığı Saz Sanatçısı), Gamber Karakuş ( Kültür Bakanlığı Saz Sanatçısı),İlker Soğukpınar (Müzik Öğretmeni)… Çok sayıda örneklerimiz bulunmaktadır.Bu kültüre gönülden bağlı olan insanlar bir yönden kültürümüzün yaşamasına katkı sağlamakta bir yönden ustalarından aldıkları hazla bu icaracılığı mesleki müzik eğitimine ve yaşantılarına taşımışlardır.
Özet (Çeviri)
Açıl Ahmet, The Effects and Contributions of the Minstrelsy Tradition to Music Training ( Study is the first model which is made in Sivas) , Post Graduate , Sivas- 2015. The Minstrelsy Tradition that has maintained its effects and existence for centuries and has vivid nowadays has one of the most important factors for Turkish Culture. The people who have different culture has come to Sivas because of its geographical position, so Sivas has kept in touch for years in terms of commercial,financial,social and cultural sights. Sivas has safed this feature for years and Sivas has become one of the most important center that is obeyed the Minstrelsy Tradition‟s rules and its form of the execution. It has been aimed how to contribute and affect on Sivas music training with the Minstrelsy Tradition and its form of the execution.In this context,it has been observed that the Minstrelsy Tradition has reached with master-apprentice relationship these days in Sivas and the masterapprentice relationship has continued in this study.In addition to this, it has been made firm that Cem Rituels, Zakirlik Tradition, Kahvehane (coffee houses culture) and sazlı-sözlü ortamlar ( feasts,joviality) have survived and theirs effects have been researched on music training in Sivas. The study which determines status determination as descriptive form is a qualitative survey.Data have been acquired from qualitative researching techniques like document analysing,observing,interviewing and random sampling techniques.The data which are acquired have been evaluated by using descriptive resolution techniques. It has been concluded that the Minstrelsy Tradition and its form of the execuation contribute and affect on Sivas peoples‟s who live in there music culture and music training.