Yoga yapan ve yapmayan kadın bireylerin psikolojik iyi oluş, duygu düzenleme becerisi ve bilinçli farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation situation of psychological well-being, emotion regulation skills and attention awareness in adults women doing yoga and don't
- Tez No: 810004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yoga kültürü, geçmişi çok eskilere dayanan, kişilerin psikolojik iyi oluşları üzerinde etkili olan bir egzersiz çeşididir. Dahası bilinçli farkındalık ve duygu durum düzenleme becerisi edinmek açısından da önemli bir yerdedir. Fiziksel egzersizin insanlar üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Yoga bunlardan farklı olarak ruh ve zihin üzerinde de etkilidir. Bu çalışmanın amacı yoganın psikolojik iyi oluş, duygu düzenleme becerisi ve bilinçli farkındalık durumlarını bir model çerçevesinde incelemektir. Yoga duruş pozları dahil olmak üzere pek çok fiziksel ve zihinsel faydaya sahiptir. Bedeni geliştirmesinin yanı sıra zihinsel ve duygusal alana katkıları da oldukça önemlidir. Bu çalışmamızda özellikle ruhsal iyilik hali üzerine odaklandık. Bu incelemeyi yapmak amacıyla yoga yapan ve yapmayan kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de yaşayan, yoga yapan ve yapmayan 20 yaş üzeri kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmaya katılanlardan sosyo demografik veri formu, psikolojik iyi oluş ölçeği (PİOÖ), duygu düzenleme becerisi ölçeği ve bilinçli farkındalık ölçeği (BİFÖ) kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada, ikili gruplar için bağımsız t-testi, anova analizi, pearson korelasyon analizleri ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bu nitel çalışmanın bulgularına göre literatürde benzer araştırmaların bulgularını destekleyici yönde, yoga yapan ve yapmayan kadınlar arasında psikolojik iyi oluş, bilinçli farkındalık, duygu düzenleme becerileri açısından anlamlı farklar görülmüştür. Araştırma kapsamında yoga yapan kadınların, yoga yapmayanlara göre psikolojik iyi oluşları, duygu düzenleme becerilerinin, bilinçli farkındalıklarının daha yüksek düzeyde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yoga culture dating back to ancient times, It is a type of exercise that is effective on the psychological well-being of individuals. Moreover, it has an important place in terms of acquiring mindfulness and emotion regulation skills. Physical exercise has a positive effect on people. Unlike these, yoga is also effective on the soul and mind. The purpose of this study is to examine the psychological well-being, emotion regulation skills and mindfulness states of yoga within the framework of a model. In order to carry out this examination, Adults Women Doing Yoga and Don't are included in the study. Yoga has lots of physical and mental health benefits including improved posture. In addition to the development the body, their contributions to the mental and emotional field are also very important. In this study, we especially focused on mental well-being. Sample of the study: It consists of a total of 300 women, including women living in Türkiye, who are 20 years old and above, and who Adults Women Doing Yoga and Don't. Data were collected from the women participating in the study for Socio-Demographic Information Data Form, Psychological Well-being, Emotion Regulation Skills and Attention Awareness. Independent t-test, anova analysis, pearson corelation analysis and linear regression analysis were used in this research. According to the findings of the qualitative study supports the findings of similar studies in the literature. Accordingly, significant differences were observed between the levels of Psychological Well-Being, Emotion Regulation Skills and Attention Awareness in Adult Women Who Do and Don't Do Yoga. Within the scope of the research, it was observed that the psychological well- being, emotion regulation skills and conscious awareness of women who do yoga are higher than those who do not do yoga.