Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin hukuki uyuşmazlıklarda zorunlu mali sorumluluk sigortası
Compulsory liability insurance in legal dispites regarding medical malpraktis
- Tez No: 810013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN MİSİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hekimler tarafından gerçekleştirilen malpraktis niteliğindeki tıbbi müdahaleler sonucunda, hukuki ve cezai sorumluluk gündeme gelir. Tezimiz, burada meydana gelen hukuki sorumluluklarda, Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasını inceleme alanına alarak hazırlanmıştır. Burada, 1219 sayılı Kanun, Genel Şartlar, Tarife ve Talimat hükümleri özelindeki düzenlemelerle Türk Ticaret Kanunu'nun konuya dair önem arz eden hükümlerinden hareket edilmiştir. Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası iki taraflı bir sözleşmedir. Sözleşme çerçevesinde sigortalı hekimin yükümlülüklerinin yanında sigorta şirketinin de yükümlülüklerinin bulunduğu kuşkusuzdur. Ayrıca, tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorunlu mali sorumluluk sigortasından kaynaklı olarak sigorta şirketine yöneltilecek taleplerin bir süresi bulunur. Bu kapsamda hekim tarafından yapılmış tıbbi müdahale sebebiyle zarar görmüş olan üçüncü kişinin iki ve on yıllık süreler içerisinde harekete geçmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
As a result of malpraktis medical interventions performed by physicians, legal and criminal liability comes to the fore. Our thesis has been prepared by taking the compulsory liability insurance related to medical malpraktis in the legal responsibilities that occur here. Here, the regulations spesific to the 1219, General Conditions, Tarift and Instruction provisions of the Turkish Commercial Code have been taken into consideration. Mandatery liability insurance for medical malpraktis is a bileteral contract. There is no doubt that the insurance company has obligations as well as the obligations of the insured physician within the framework of the contract. In addition, claims to the insurance company arising from compulsory liability insurance for medical malpraktis have a time limit. In this context, the third person who has been harmed due to the mediacal intervention made by the physician must take action within two and years.