Üçüncü şahıslara karşı mali mesuliyet sigortası
Financial liability insurance against third person
- Tez No: 810014
- Danışmanlar: DR. OĞUZ CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu üçüncü şahıslara karşı mali mesuliyet sigortası oluşturmaktadır. Bu sigorta türü isteğe bağlı bir sigorta olup Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları kapsamında akdedilmektedir. Çalışmamızda öncelikle 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen sigorta genel hükümleri ve sorumluluk sigortaları düzenlemeleri genel hatlarıyla incelenerek konuyla bağlantı sağlanmıştır. Devamında Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İnceleme yapılırken genel şartlar bağlamında sigorta himayesinin kapsamına, riziko istisnalarına ve tarafların karşılıklı yükümlülüklerine değinilmiş ve gereken yerlerde Yargıtay kararlarına yer verilmiştir. TTK ve Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları'nın uyumlu olan ve birbirine zıt olan düzenlemeleri incelenmiştir. Tezin yazımında, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nu, ilgili diğer kanunlar ve yönetmelikler, genel şartlar, ilgili bilimsel eserler ve yüksek lisans ile doktora tezleri, güvenilirliği teyit edilmiş internet kaynakları ve bilimsel makaleler incelenerek analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, üçüncü şahıslara karşı mali mesuliyet sigortasını ayrıntılı olarak incelemek, sigorta türüyle sağlanan himaye kapsamını belirlemek ve genel şartların Türk Ticaret Kanunu'na uygun olan ve olmayan düzenlemelerini saptayarak görüş ve çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is financial liability insurance against third parties. This type of insurance is an optional insurance and is concluded within the scope of the General Conditions of Financial Liability Insurance Against Third Parties. In our study, first of all, insurance general provisions and liability insurance regulations regulated in the Turkish Commercial Code No. 6102 were examined in general terms and a connection was made with the subject. Afterwards, the General Conditions of Financial Liability Insurance Against Third Parties are examined in detail. During the examination, the scope of insurance protection, risk exceptions and mutual obligations of the parties were mentioned in the context of general conditions, and the decisions of the Supreme Court were included where necessary. The compatible and contradictory arrangements of the Turkish Commercial Code and the General Conditions of Liability Insurance Against Third Parties have been examined. In the writing of the thesis, the Turkish Commercial Code No. 6102, other relevant laws and regulations, general conditions, relevant scientific works and master's and doctoral theses, internet sources and scientific articles whose reliability has been confirmed have been analyzed. The aim of the study is to examine the liability insurance against third parties in detail, to determine the scope of protection provided by the type of insurance, and to provide opinions and solutions by determining the regulations of the general conditions in accordance with the Turkish Commercial Code.