Hemorajik infarktlı olgularla infarktı hemorajik olmayan olguların risk faktörlerinin ve görüntüleme özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of risk factors and imaging characteristics of cases with hemorrhagic infarction and cases with non-hemorrhagic infarction
  1. Tez No: 810042
  2. Yazar: AYTEN CEYHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN HAYRİYE KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET İskemik serebrovasküler olaylarda infarktın soluk halden kanamalı hale geçmesi halen klinisyenin en önemli problemlerinden biridir. Hi'( Hemorajik İnfarkt) in patofizyolojik ve klinik özelliklerinin kavranması belki de hekimin bu olgulara bilinçli yaklaşmasını sağlayıp gereğinden fazla kayglanmasını önleyecektir. Çalışmamızda bu fikirden yola çıkılarak, Hİ: olan olgularla NHİ'( Non- Hemorajik İnfarkt) li olgularin başlıca risk faktörleri, bazı klinik özellikleri ve kranyal görüntülemelerini karşılaştırmak, AK'(Antikoagülan) larin HD (Hemorajik Dönüşüm)'e, HD'iin de klinige etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalısmamızda Hİ'li 90 olgu ile infarktı hemorajik olmayan 96 olgunun bulguları irdelenmiş, istatiksel analizler için chi-square ve t testleri kullanılmıştır. Sonuçlarımız, yas, cins, kronik HT, DM, inme akut dönemindeki arteryel kan basıncı yüksekliği ve hipergliseminin Hi ile ilişkisinin olmadığı; bilinç bozukluğunun HD için risk oluşturduğunu; HD'iin daha cok KE( Kardiyo Embolik ) inmelerde ve iskeminin ilk günlerinde gözlendiğini, BT'de erken hipodansite bulgusunun HI gelişimini öngörmede belirleyici olduğunu ve HI'in daha çok kortikal, büyük ve orta büyüklükte infarktlarda oluştuğunu; HD'ün genellikle asemptomatik kaldığını; olgu sayısı az olmakla birlikte HD'de AK tedavinin rolünün olmadığını göstermiştir. Bu sonuçlarn özellikle KE inme ile gelen olguların sekonder profilaksisinde yada AK endikasyonu olması halinde klinisyene yol gösterici olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The transition from pale to hemorrhagic infarct in ischemic cerebrovascular events is still one of the most important problems of the clinician. Understanding the pathophysiological and clinical features of HI (hemorrhagic infarct) will perhaps enable the physician to approach these cases consciously and prevent them from worrying too much. Based on this idea, our study aimed to compare the main risk factors, some clinical features and cranial imaging of patients with HI and those with NHI ( non- hemorrhagic infarct), and to investigate the effect of AC (anticoagulation)s on HT( hemorrhagic transformation) and HT on the clinic. The findings of 90 cases and 96 cases with non-hemorrhagic infarction were analyzed, and chi-square and t tests were used for statistical analysis. Our results, age, gender, chronic hypertansion, DM, Arterial blood pressure elevation and hyperglycemia in the acute phase of stroke were not associated with Hi; impaired consciousness poses a risk for HT; HT is mostly observed in CE ( cardio embolic) strokes and in the first days of ischemia, early hypodensity finding on CT is determinative in predicting the development of HI and HI occurs mostly in cortical, large and medium-sized infarcts; HT generally remains asymptomatic; Although the number of cases is low, it has shown that AC treatment does not have a role in HT. It is thought that these results will guide the clinician, especially in the secondary prophylaxis of cases presenting with CE stroke or if AC is an indication Early hypodensity finding on CT is determinative in predicting the development of HI and HI occurs mostly in cortical, large and medium-sized infarcts; HT generally remains asymptomatic; Although the number of cases is low, it has shown that AC treatment does not have a role in HT. It is thought that these results will guide the clinician, especially in the secondary prophylaxis of cases presenting with CE stroke or if AC is an indication Early hypodensity finding on CT is determinative in predicting the development of HI and HI occurs mostly in cortical, large and medium-sized infarcts; HT generally remains asymptomatic; Although the number of cases is low, it has shown that AC treatment does not have a role in HT. It is thought that these results will guide the clinician, especially in the secondary prophylaxis of cases presenting with CE stroke or if AC is an indication.