Women of Vardo as the 'Nonhuman' others in the Mercies by Kiran Millwood Hargrave
Kıran Millwood Hargrave'ın the Mercies'inde 'İnsan dışı' ötekiler olarak Vardo'nun Kadınları
  1. Tez No: 810066
  2. Yazar: ONUR POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kadınlar tarih boyunca din, ataerkil bakış açısı ve toplum tarafından erkeklerden aşağı ve“insan olmayan”varlıklar olarak görülmüştür. Bu, kadınlığın standartlarını ve sınırlarını belirlemiş ve bu çizgilerin dışına çıkan her kadın“insan dışı”olarak etiketlenmiştir. Halihazırda“insan dışı”olarak etiketlenmiş olmaları, cadılıkla suçlanmalarını kolaylaştırmış ve sonucunda“insan dışı”olarak sunulmalarını“iki katına”çıkarmıştır. Kiran Millwood Hargrave'in The Mercies adlı eserinde büyücülükle, dışlanmışlıkla ve sapkınlıkla suçlanan kadınların“insan olmayan”varlıklara dönüşmesi, insan merkezli ve erkek merkezli yaklaşımların kadın olgusuna belirlediği zemin üzerinden kadının“insan dışı”olması çerçevesinde izlenir. Sosyal olarak ayrımcılığa uğrayan ve insanlaştırılmamış kadınlara erkek hegemonyası, din ve sosyal normlar tarafından“insan dışı”özellikler verilir. Kadının“insanlıktan çıkarılmasının”izlerini sürmek için geleneksel hümanizm, insanmerkezcilik ve erkek merkezcilik arasındaki bağlantılar erkek şovenizmi ve erkek merkezli bakış açısıyla irdelenmelidir. Geleneksel hümanizm her ne kadar tüm cinsiyetleri eşit kabul etse ve onlara eşit haklar sağlamalıysa da, erkek egemen yapısı, konunun insan merkezli, hatta erkek merkezli bir bakış açısıyla ele alınmasına neden olmuştur. Androsentrik görüş, kadınları marjinal bir konuma yerleştirir ve kadınları“insan olmayan”olarak etiketlemek için erkek hegemonyasına olanak sağlamıştır. Kiran Millwood Hargrave'in The Mercies'inde, köydeki tüm erkekleri yok eden yıkıcı bir fırtınanın ardından, kendi kendine yeten ve geleneklerine bağlı kadınlar, Hıristiyan ve erkek egemenliği tarafından dışlanmış,“insan olmayan”olarak görülmüşlerdir. Cadılıkla ilgili asılsız suçlamalarla sonuçlanan birçok sıradan kadın, erkek merkezli kültürün devamlılığı adına kazıklarda yakılmıştır
Özet (Çeviri)
Women have been seen as inferior to men, and“nonhumans”through the history by religion, patriarchy, and society. This has set the standards and the limits of womanhood, and any woman steps out these lines has been labelled as“nonhuman”. Being already labelled as“nonhuman”makes it easy for them to be accused of witchcraft, and they can easily be presented as“double nonhumans”. Transformation of women who are accused of witchcraft, of being outcasts and heretics into“nonhuman”beings in Kiran Millwood Hargrave''s The Mercies is traced within the framework of the women being“nonhuman”through the ground settled by anthropocentric and androcentric approaches to the women phenomenon. Socially discriminated and non humanized women are given“nonhuman”traits by male hegemony, religion, and social norms. In order to trace the marks of the“nonhumanization”of women, links between traditional humanism, anthropocentricism, and androcentricim must be examined with male chauvinism, and male centric point of view. Although traditional humanism takes all genders as equal and should provide them same rights, its male dominant structure caused the subject matter to be taken from an anthropocentric, and even an androcentric view. Androcentric view put women into a marginalized place and grants male hegemony to label women as“nonhumans”. In The Mercies by Kiran Millwood Hargrave, after a devastating storm that wipes all the men in the village out, self-sufficing women who had bonds with their traditions were seen as outcasts, and“nonhumans”by the Christian and male dominance. Resulting in false accusations of witchcraft, many women were burnt at stakes in favor of continuity of male centric culture.